Protipovodňová ochrana města České Budějovice

Při poslední povodni v roce 2002 městem protékala voda v hodnotách, které se přibližovaly hranici tisícileté vody. Tato povodeň postihla rozsáhlé území města České Budějovice, a to především v centru a na Pražském předměstí.

     
     
     

Jedním z protipovodňových opatření, vzešlých z této zkušenosti a navržených i na vládní úrovni, je i v roce 2009 realizovaná stavba na řece Vltava v úseku od jezu v Českém Vrbném po Dlouhý most, ktrerou má na starosti státní podnik Povodí Vltavy.

Práce spočívají v rozšíření a prohloubení kynety koryta (prostor kudy v současnosti nerozvodněná řeka protéká) a zároveň s tím i snížení úrovně břehových berem (vodorovné plochy podél toku; "náplavky"). Celý projekt byl ověřen na povodňovém modelu města a jeho cílem je zabránit rozlití vody při povodních do zastavěného území města. Práce by měly skončit na podzim.

Na protipovodňové práce naváže ještě v průběhu letošního roku splavňování prováděné Ředitelstvím vodních cest ČR. Podrobnější informace o splavnění můžete nalézt na stránkách ředitelstvíObsah se otevírá do nového okna, souhrn podrobností o úpravách Vltavy v Českých Budějovicích pak v lednovém čísle Novin českobudějovické radniceObsah se otevírá do nového okna.

V následující fotogalerii si můžete prohlédnout probíhající protipovodňové stavební práce zahájené loni v létě:

Naposledy upravil: Minařík Ivan (MinarikI(zavináč)c-budejovice(tečka)cz)
Naposledy upraveno: 13.2.2009