4sculptors

4 sochaři  ve městě podruhé!

 V úterý 15.7. 2008 v 11.00 hodin na Lannově třídě se chystá návrat soch 4sculptors po útoku vandalů a zcizení. Skupina se dohodla opět s městem České Budějovice na instalaci nových děl. Nevzdává se a svými novými díly bude provokovat a reagovat na vzniklou situaci.

Iva Sedláková

Poměrně brzy po útoku vandalů jsem se s vedoucí Odboru kultury magistrátu města Č.B. Ivou Sedlákovou dohodl na nové instalaci. Rozhodl jsem se s určitou satirickou nadsázkou na Lannovu třidu umístit sochy vandalů. Prvotní myšlenka parafrázovat událost mě velice zaujala, později jsem však začal pochybovat o výrobě "pomníku" vandalům.

Vandalové svým zvláštním způsobem bojují o svoji identitu, chtějí se zviditelnit, ať už jeden před druhým nebo před světem. Rozhodl jsem se proto jim vystavět "pomník", aby jejich viditelnost a existence byla zřejmá a zviditelnění maximální. Cementoví vandalové ale dávají i prostor k sebevyjádření a emocím,
je možné na ně sprejovat, kreslit, čmárat. Věřím, že tato forma kreativního projevu může nahradit ten destruktivní. Cementoví vandalové, tak trochu ploší a prázdní lidé, se mohou stát kolektivním dílem všech a seberealizace na jejich tělech snad pomůže zaplnit prázdnotu a povrchnost.

Michal Trpák

Na Piaristickém Náměstí jsem se rozhodla umístit plastiku velmi obézní ženy nazvanou "Je libo?" jako reakci na nenasytnost lidí, která se na tomto místě projevila před několika týdny krádeží soch žab.

Světlana Jelenová