Netopýři a jejich soužití s námi

Všechny druhy netopýrů jsou zvláště chráněni dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Manipulovat s nimi může pouze oprávněná osoba. Chráněny jsou i jejich úkryty. Při jakémkoliv kontaktu s nimi, nás prosím kontaktujte a my se pokusíme situaci rychle vyřešit.

U netopýrů není zjištěn přenos chorob na člověka. Nesají krev a nezpůsobují zranění. Nebojte se jich.

Jsou jedinými savci, kteří dokáží aktivně létat a někteří jsou i velmi zdatnými letci a podstupují pravidelné migrace. Létají pomocí blány, která je natažena mezi tělem, paží, předloktím a prodlouženými záprstními kůstkami. V prostoru se orientují ultrazvukem a k zachycení kořisti používají echolokaci.

Životní cyklus

1. Jarní přelety (březen-duben) – Po probuzení ze zimní hybernace netopýři navštěvují úkryty, kde se setkávají s jedinci téže populace. Stejné úkryty navštěvují po mnoho let až desetiletí.
2. Letní kolonie (duben-srpen)- tzv. mateřské kolonie. Matky netopýrů se shromažďují ve vhodných úkrytech. Mláďata se rodí v červnu až červenci a po 4-5 týdnů jsou mláďata kojeny mateřským mlékem.
3. Podzimní přelety (srpen-říjen) – tato fáze nastává hned po odstavení mláďat a rozpadu letních kolonií. V tuto dobu dochází k páření a spermie zůstávají v těle samičky neaktivní až do jara. Netopýři intenzivně loví a připravují se na zimní spánek.
4. Zimní spánek (listopad-březen) – Netopýři zimují především v podzemních prostorech (jeskyně, štoly, sklepy, stromové dutiny, skalní štěrbiny, štěrbiny v panelových domech či mostních konstrukcích, půdy apod.) Zimní spánek není nepřetržitý a netopýři se občas přemístí na vhodnější místo.

Úkryty

1. Jeskyně – představují původní a doposud nejvýznamnější typ úkrytu, zejména z důvodu stálého mikroklimatu. Využívané jsou téměř výhradně pro zimování.
2. Štoly, šachty a další podzemní důlní díla – jedná se v podstatě o člověkem vytvořenou obdobu jeskyní. Netopýři se zde vyskytují hlavně v období zimování.
3. Sklepy – Výskyt menších počtů zimujících netopýrů z důvodů méně stálého mikroklimatu.
4. Vojenské bunkry a pevnosti – využívány k zimování většími počty netopýrů, pokud jsou vícepatrové.
5. Skalní štěrbiny – úkryty využívané štěrbinovými netopýry během celého roku a to i v početných koloniích.
6. Stromové dutiny – úkryty využívané v průběhu celého roku v různých počtech.
7. Půdy budov – velké kolonie hlavně jarních a letních kolonií jako úkryty mateřských kolonií.
8. Štěrbinové úkryty v budovách
- V menších domech jsou to úkryty za obložením, prostory pod střešní krytinou, ve hřebenech střech, prasklá omítka, atd.
- V panelových domech – štěrbiny ve spárách panelů, ventilační průduchy střechy, pod oplechováním střechy, štěrbiny kolem balkonů, klimatizace.
9. Mosty – u nás ojedinělé, v některých zemích Evropy jsou mostní konstrukce významným úkrytem stovek netopýrů.

Druhy osidlující budovy

Jeskyní druhy – vrápenec malý, netopýr velký, netopýr brvitý.
Štěrbinové druhy – netopýr řasnatý, netopýr vousatý, netopýr večerní, netopýr severní, netopýr hvízdavý, netopýr pestrý, netopýr černý, netopýr dlouhouchý.
Druhy stromových dutin – netopýr vodní, netopýr rezavý, netopýr ušatý.

Zdroje

Netopýři v budovách – rekonstrukce a řešení problémů, ČESON, 2009, ISBN 978-80-254-6256-0

www.ceson.org

netopýr večerní - foto Mgr. Dita Weinfurtová
netopýr večerní - foto Mgr. Dita Weinfurtová
budky pro netopýry
budky pro netopýry
netopýr rezavý ve spáře - foto Vlastislav Káňa
netopýr rezavý ve spáře - foto Vlastislav Káňa