Program regenerace městské památkové rezervace České Budějovice

AKTUÁLNĚ:

Ke dni 20. 12. 2023 nabývají účinnosti nové Zásady dotačního programu - viz dokument níže.

Bližší informace - Ing. Tomandlová, tel. 386 804 302, 702 168 608; tomandlovai@c-budejovice.cz; Kněžská 19, 4. patro, č.dv. 510.

 

V roce 1992 bylo vydáno usnesení vlády ČR č. 209 ze dne 25. března 1992 k Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Tento státní program je projevem vůle vlády ČR napomoci k záchraně a rozvoji nejcennějších částí našich historických měst vytvořením organizačních, informačních a ekonomických podmínek k jejich komplexní obnově, tj. k regeneraci.

Příspěvky jsou poskytovány za účelem záchrany, zachování a zhodnocení památek. Nemůže je získat vlastník, který má vůči státu dluhy a nemohou být použity ani na obnovu kulturní památky, pokud je součástí ručení k úvěru, jenž není v řádném termínu splácen. Poskytované finance jsou přísně účelové, mohou být použity jen na úhradu prací zabezpečujících uchování souhrnné památkové hodnoty, nikoliv na modernizace a jiné úpravy prováděné v zájmu vlastníka, ani na práce investiční povahy.

Město České Budějovice má s ohledem na ustanovení tohoto vládního usnesení ČR plné právo se účastnit tohoto státního programu a zpracovávat vlastní městský program regenerace a jeho aktualizace. V současné době je platný Program regenerace MPR České Budějovice 2021 - 2025.

Finanční příspěvky jsou určeny pouze vlastníkům kulturních památek nacházejícím se na vymezeném území městské památkové rezervace České Budějovice.

Financování obnovy kulturní památky je v rámci tohoto programu vícezdrojové - skládá se z podílu vlastníka, státního podílu a podílu obce.

Zhodnocení požadavků a potřeb na obnovu kulturních památek vychází ze stanovených kritérií, kterými jsou např. způsoby obnovy, restaurování, záchrana poškozených objektů, statika objektů, stav fasád a zachování původních prvků.

Návrh rozdělení finančních prostředků z Programu regenerace a určení výše podílu města je zpracováváno v souladu se Zásadami Ministerstva kultury pro užití a alokaci státní finanční podpory (viz přiložené dokumenty).  Rozdělení státní finanční podpory a spolupodílu města schvaluje zastupitelstvo města.

Schválený návrh rozdělení dotace Ministerstva kultury ČR a spolupodílu města je pak zapracován společně s předloženými údaji od vlastníků objektů do tzv. „souhrnných přehledů“.

Požadované doklady ke zpracování „souhrnných přehledů“:

a) závazné stanovisko orgánu státní památkové péče (upozorňujeme na včasné podání žádosti o vydání závazného stanoviska)

b) doklad o výběru zhotovitele díla v souladu se zák. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách v platném znění (nejde-li o práce prováděné svépomocí)

c) smlouva o dílo (zde je potřeba výslovně uvést, že bude provedeno v roce, na něž se příspěvek vztahuje)

d) fotodokumentace současného stavu památky

e) stavební povolení, ohlášení

f) podrobný rozpis prací, jichž se žádost o příspěvek týká (neinvestičního charakteru; u akcí většího rozsahu tj. s celkovými ročními náklady nad 1 mil. Kč včetně je třeba doložit propočet od projektanta nebo staveb. firmy)

g) kopie licence restaurátora v případě restaurátorských prací

h) výpis z katastru nemovitostí (nesmí být starší než 6 měsíců)

ch) kopie katastrální mapy (nesmí být starší než 6 měsíců)

i) doklad s aktuálními údaji osvědčující legální existenci žadatele (dle typu žadatele; netýká se fyzických osob)

j) doklad o ustanovení statutárního orgánu (dle typu žadatele)

k) plná moc

Souhrnné přehledy jsou předloženy k podpisu vlastníkům objektů a doplněny údaji o jednotlivých akcích obnovy, které předloží vlastníci městu (obci). Formuláře souhrnných přehledů budou s doklady potvrzeny určenými institucemi státní správy a státní památkové péče, zástupcem místní pracovní skupiny pro regeneraci a Národním památkovým ústavem.

Město, zastoupené primátorem, následně předloží Ministerstvu kultury písemnou žádost o poskytnutí účelové dotace ze státního rozpočtu v Programu na daný rok, a to v daném termínu, ke které současně přiloží kopie všech souhrnných přehledů příslušných akcí obnovy kulturních  památek a kopie stanovených dokladů. Na základě uvedené žádosti a po kontrole předložených souhrnných přehledů s doklady Ministerstvo kultury zahájí ve věci řízení o poskytnutí dotace, vydá rozhodnutí a převede do rozpočtu města, v souladu se zákonem č. 218/2000 Sb., tuto dotaci s účelovým i finančním vázáním na příslušné akce a práce pro daný rok. Tímto rozhodnutím Ministerstva kultury, resp. dnem jeho doručení městu bude současně formálně potvrzeno zařazení příslušných akcí obnovy kulturní památky do Programu na daný rok.

Z dotace město poskytne vlastníkům kulturních památek finanční příspěvky, a to na základě veřejnoprávní smlouvy.

Dokumenty:

Památky opravené v rámci Programu regenerace MPR České Budjovice  

např. Historická část radnice, Samsonova kašna, areál bývalého dominikánského kláštera včetně kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém nám., Rabenštejnská věž, DK Slavie, ale i spousta měšťanských domů, které jsou v soukromém vlastnictví.

Podrobnosti na https://mk.gov.cz

 

Stránka byla upravena uživatelem Irena Tomandlová, 22. 2. 2024.