Stromy se po letech vrátily na náměstí

Prozatím mladé stromky svitele latnatého se objevily již včera v 16 kontejnerech na náměstí Přemysla Otakara II. V úterý 28. června se v pravé poledne konalo slavnostní zahájení výstavy s ekologickou tematikou, kterou uspořádala Teplárna České Budějovice a.s. Zároveň byly oficiálně představeny stromy, které nyní budou vytvářet relaxační zónu s posezením. Akce se zúčastnili představitelé města, zástupci dotčených odborů a teplárny. Stromy přivezené z Holandska se již několik týdnů adaptovaly na budějovické prostředí v areálu teplárny, kde se jim pravidelně věnovali zahradníci.

Historické záznamy a fotografie z 20. a 30. let 20. století dokazují, že na náměstí rostly stromy kolem kašny v různých velikostech. Radnice výšku stromů sledovala, a jakmile přerostly Samsonovu kašnu, nechala zasadit nové. V roce 1938 architekt Pavel Janák navrhl novou výdlažbu náměstí už bez stromů. V letní sezóně roku 2019 zde byly ze soukromé iniciativy instalovány stromy v květináčích kolem kašny, ale ukázalo se, že vybraný druh nebyl vhodný pro tak vysoké teploty, kterým stromy byly vystaveny, a nedařilo se jim zde.

Zeleň na náměstí a zklidnění dopravy na historickém náměstí Přemysla Otakara II. byl jeden z důležitých bodů našeho programu koaliční smlouvy. Náměstek Ivo Moravec na něm ve spolupráci s dalšími partnery v koalici a odborem správy veřejných statků a útvarem hlavního architekta dlouhodobě pracoval. Následně přišel impuls z Teplárny České Budějovice, která chtěla tuto myšlenku návratu stromů na náměstí podpořit a v rámci naplňování Strategie pro zelené město začala jednání pracovní skupiny, která jednala s památkáři i architekty, vybírala vhodné druhy stromů, jejich umístění a řešila jejich návrat za optimálních podmínek,“ řekl primátor Jiří Svoboda.

Město od dubna 2021 angažuje zahradní a krajinnou architektku, paní Lenku Marcínovou, která byla od začátku členkou pracovní skupiny. Zvažovala se například lípa drobnolistá, ale nakonec dostal přednost méně známý svitel latnatý pro jeho nenáročnost, zdobnost, rychlý růst a odolnost vůči vysokým teplotám,“ uvedl náměstek primátora Ivo Moravec.

Výstava představuje na šesti velkoplošných panelech významné ekologické aktivity městské teplárny. Především naplňování Strategie pro zelené město. K vidění bude na náměstí do poloviny června.

"Naše energie pomáhá k rozvoji města od roku 1909, kdy provoz zahájila první městská elektrárna. V poslední době jsme do ekologizace investovali miliardu korun a v tomto trendu budeme nadále pokračovat. Zajišťujeme nonstop služby, komfort zákazníků, cenovou stabilitu a čisté prostředí pro život a podnikání,“ sdělil při zahájení výstavy Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny.

.Tisková zpráva Teplárny České Budějovice

Stránka byla upravena uživatelem Renáta Kollarczyková, 29. 6. 2022.