65. výročí autobusové dopravy v Českých Budějovicích

Tradice městské hromadné dopravy v Českých Budějovicích sahá až do roku 1909, kdy ve městě začaly jezdit první dopravní prostředky pro hromadnou přepravu cestujících. Současný poskytovatel služeb městské hromadné dopravy, Dopravní podnik města České Budějovice, a.s., zajišťuje přepravu cestujících na celém území města a v 18 příměstských obcích v jeho blízkém okolí. Společnost vznikla 1. září 1997 z tehdejšího Dopravního podniku města Českých Budějovic, s.p.

Dopravní podnik města České Budějovice disponuje moderním vozovým parkem, který čítá na 83 autobusů a 58 trolejbusů. Tato vozidla zajišťují provoz na 14 autobusových a 8 trolejbusových linkách.

Přesně na den, kdy před 65. lety vyjely na lince F ze Senovážného náměstí (dříve Stalinovo) do Mladého první autobusy, odhalil Dopravní podnik města České Budějovice, a.s. nový logotyp, který dopravce bude provázet v následujícím období.

Základními prvky logotypu jsou znaky „D“ a „P“, společně utvářející starodávný symbol Uroboros, znázorňující jednoho nebo dva navzájem se požírající hady, symbolizující nekonečno a cyklickou podstatu věci (městskou dopravu). Písmena jsou prolomená do šipek dodávající logotypu dynamiku evokující stálý pohyb. Svou podobou a barevností odkazuje na stávající logo města.

Součástí loga je také nový claim Chytrá cesta, který charakterizuje směr vývoje společnosti v následujících několika letech. Představuje zavádění moderních technologií, mj. bezkontaktní platbu jízdného přímo ve vozech, vyšší komfort a spolehlivost dopravy, zavádění internetu či preference MHD v dopravě.

Zdroj: Dopravní podnik města České Budějovice, a.s.