Bude zase pršet - výstraha ČHMÚ 8. června 13:00 h

Podle zprávy vydané dnes ve 13:00 očekává Český hydrometeorologický ústav další deště, a to zejména od neděle do pondělí, přičemž první bouřky by mohly přijít už dnes večer. Pro Jihočeský kraj proto ČHMÚ vyhlásil stav povodňového ohrožení s platností od dnešních 13:00 hodin.

Výstraha upřesňuje další vývoj s ohledem na očekávané bouřky v sobotu a neděli a místy trvalé srážky v neděli a pondělí.

Tlaková níže a s ní spojená zvlněná studená fronta budou postupovat ze západní do střední Evropy a během pondělí pak dále k východu.

V sobotu odpoledne a večer očekáváme zejména v Čechách (a především na severu Čech) místy přeháňky a bouřky. Intenzivnější bouřkovou činnost v celé ČR očekáváme i v neděli odpoledne, večer a v noci na pondělí. Srážkové úhrny v bouřkách mohou dosáhnout až kolem 40 mm. Nárazy větru v bouřkách hlavně v neděli mohou dosáhnout 15 až 20 m/s (50 až 70 km/h).

V neděli odpoledne a večer, v noci na pondělí a v pondělí přes den očekáváme zejména v Čechách déšť, místy i trvalý. Předpokládáme srážkové úhrny v neděli 5 až 20 mm, v Čechách ojediněle kolem 40 mm. V pondělí dalších 5 až 30 mm, v horských oblastech na jihu a jihozápadě a na severu Čech místy až 50 mm (jeden z modelů dává k Šumavě až 70 mm).

Regionální rozložení srážek je ještě poměrně nejisté, aktuální vývoj situace bude průběžně upřesňován. Plošně rozsáhlé zvýšení hladin, jako bylo minulý týden je málo pravděpodobné.

Zejména v povodňových oblastech hrozí v důsledku podmáčeného terénu a zesílení větru akutní nebezpečí vyvracení stromů!!!

Během víkendu očekáváme výskyt bouřek. V důsledku spadlých srážek mohou hladiny, zejména menších toků, kolísat nebo stoupat. Půda v povodněmi zasažených oblastech je značně nasycená, vzestupy proto mohou být velmi rychlé. Při intenzívních bouřkách nelze vyloučit dosažení SPA. Vydatnější srážky, které jsou očekávány v neděli a během pondělí mohou vést k dalším vzestupům hladin, zejména v oblastech, které byly zasaženy předchozí vlnou povodní. 

Případné vzestupy budou velmi rychlé, budou se týkat zejména menších toků v povodí Berounky (horní Mže, Radbuza, Klabava), Otavy a horní Vltavy. S velkou pravděpodobností budou do pondělního rána na těchto tocích opět překročeny 2. SPA. Vzestupy očekáváme také na horách na se-veru Čech i Moravy. V povodí Lužické Nisy (Smědá, Mandava), dále Bělé a Opavy, v těchto oblastech pravděpodobně s překročením 1. SPA. Na středních a větších tocích budou pokračovat poklesy hladin, při vydatnějších srážkách se poklesy zpomalí. Vltava pod VD Vrané je ovlivňována odtokem z Vltavské kaskády, který je průběžně snižován.