Budějovice hodnotí splavnění Vltavy

 

Město dlouhodobě podporuje aktivity Ředitelství vodních cest ČR, které se týkají Vltavské vodní cesty a nabízejí zvýšení atraktivity oblasti a oživení cestovního ruchu. Hmatatelným důkazem je například výstavba krátkodobého kotvení lodí u Lannovy loděnice, areál Mariny v Českém Vrbném nebo plavební komora. 

Práce na splavnění řeky historicky začaly na popud krále Ferdinanda I. v roce 1547. V novodobé historii se tématikou zabýval projekt s názvem Město a voda. Jeho hlavním smyslem bylo, ale i nadále zůstává, obnovení života u vodních toků a postupné odkrývání potenciálu v podtextu s fenoménem vody, protože k tomu samotná poloha Českých Budějovic na soutoku Vltavy a Malše doslova nabádá. Velmi kladného ohlasu se tak vloni dostalo dvěma písčitým plážím na břehu Vltavy u stejnojmenného sídliště. Další projekty podporuje dotační program pro oblast cestovního ruchu, letos jde například o turistické plavby na Malši, provoz neziskových informačních center tzv. InfoPointVltava a informační portál Stezka Vltavy.

Ve prospěch splavnění a snad i trochu navzdory jeho odpůrcům, kterých není málo, uvedu pár čísel s vypovídací hodnotou. V roce 2013 se proplavilo plavební komorou v Českém Vrbném 253 lodí s 1393 pasažéry, vloni to bylo už 1515 lodí s 6270 osobami. Jednoznačný nárůst by tak mohl, podle kvalifikovaných odhadů, pokračovat i v příštích letech,“ uvedl náměstek primátora Viktor Vojtko.

Stránka byla upravena 16. 4. 2019.