Budějovice jsou podle odborníků nejotevřenějším krajským městem

Přehledně zveřejňované smlouvy a snaha o zapojení občanů do rozhodování o plánech radnice přinesly městu České Budějovice celkové 6. místo v soutěži Otevřeno x Zavřeno. Jihočeská metropole se současně stala nejlépe hodnoceným městem s více než patnácti tisíci obyvateli. Odborná porota dále ocenila profil budějovické radnice na Facebooku, zřízení studentského parlamentu, seniorského senátu a informování o investičních záměrech města i soukromých developerů na magistrátním webu.

„Zveřejňování smluv a aktivní informování o budoucích či připravovaných záměrech představují špičku otevřenosti a nabídky zapojení veřejnosti do kontroly a rozhodování,“ uvádí se v hodnocení organizátora soutěže, kterým je Otevřená společnost, o.p.s.

„Otevřenost radnice a zapojování veřejnosti byly a jsou jasnými prioritami současného vedení města, a tak jsem rád, že slib daný občanům plníme. V letošním roce Budějovičákům poprvé nabídneme také rozklikávací rozpočet, díky kterému bude každý moci kontrolovat, jak město nakládá s veřejnými prostředky,“ říká primátor Juraj Thoma.

Soutěž Otevřeno x Zavřeno již jedenáct let hodnotí otevřenost úřadů a dalších institucí veřejné správy, zejména kvalitu poskytování informací občanům, otevřenost rozhodování, účast veřejnosti na rozhodování a svobodu šíření informací. Výsledky 11. ročníku Otevřeno x Zavřeno:

  1. Nové Město na Moravě (152 bodů)
  2. Nejvyšší správní soud ČR (145)
  3. Liberecký kraj (125)
  4. Psáry (100)
  5. Nejvyšší správní soud (96)
  6. České Budějovice (96)

  
 
ZE SOUTĚŽNÍHO HODNOCENÍ:

"České Budějovice pěstují VŠEOBECNOU OTEVŘENOST, která se projevuje zejména: zveřejňováním všech (přehledně strukturovaných) smluv na webu města; České Budějovice byly prvním statutárním městem, které přehlednou aplikaci nabídly, snahou zapojit aktivní občany do rozhodování o plánech radnice; ať už formou tradiční (územní komise; studentský parlament tvořený zástupci všech budějovických středních škol; seniorský senát) či netradiční na sociálních sítích (radniční profil www.facebook.com/radnice neslouží pouze jako výkladní skříň magistrátních úspěchů nebo pro pozvánky na kulturní akce; byl založen jako otevřená platforma, kam lidé píšou své podněty a radnice na ně reaguje, reaguje také na nejrůznější fámy, které se městem šíří) a na webu města (letos zavedený projekt internetových interpelací), informováním o investičních záměrech radnice, ale i soukromých developerů na území města s vyznačením v mapě"