Budějovice si připomenou osud Tibetu

 

České Budějovice se ve středu 10. března již poosmé připojí k celosvětové akci s názvem Vlajka pro Tibet. Vlajka na budově historické radnice zavlála poprvé v roce 2003 a od té doby se tak děje každoročně.

„Vyvěšení tibetské vlajky je na celém světě vnímáno jako symbol solidarity se zemí, kde jsou desítky let porušována lidská práva a je tolerováno násilné potlačování svobody. V letošním roce si připomene již 51. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase, které čínská armáda krutě a krvavě potlačila a po kterém zůstalo přes 80 000 mrtvých Tibeťanů. Čína sice dlouhodobě slibuje zlepšování situace v otázce lidských práv, ale není schopna ani zahájit konstruktivní dialog s tibetskou exilovou vládou. Vyvěšení vlajky považuji za správnou věc,“ říká českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Středeční vyvěšení symbolu Tibetu v půl deváté ráno bude spolu s ochutnávkou tibetského čaje první z akcí, které se v jihočeské metropoli v souvislosti s připomenutím neblahého výročí uskuteční.

Ve 14 hodin na ně v Čajovém ateliéru v Krajinské ulici č. 22 naváže promítání filmového dokumentu Leaving Fear Behind (Nechat strach za sebou), za který byl jeho autor Dhondup Wangchen odsouzen čínskými úřady k šesti letům vězení.

Od 16 hodin se u slepého ramene řeky Malše bude konat happening, který připravují studenti Biskupského gymnázia Jana Nepomuka Neumanna ve spolupráci s Amnesty International Česká republika. Vedle malování mandal budou účastníci happeningu a další zájemci moci podepsat tak zvaný urgentní apel za propuštění Dhondupa Wangchena.

Sérii akcí připomínajících osud Tibeťanů zakončí film Tibet zpívá, který se od 20 hodin bude promítat v kině Kotva. Vloni získal tento film na mezinárodním filmovém festivalu Sundance Cenu poroty v kategorii dokumentů.

 Program ke stažení