Budějovičtí půlmaratonci, Vltava vás volá

Jihočeští běžci se mají. Možná, že si to ani neuvědomují, ale je to tak. Tréninkové podmínky pro červnový Mattoni 1/2Maraton České Budějovice i přímo v samotné krajské metropoli jim může kdekdo závidět. 

Pro tentokrát raději ani nebudeme pokukovat ven z města jihozápadním směrem. Nad ním se vzpíná z budějovické pánve majestátní vrch Kleť se svou spletí snových, běžecky přívětivých stezek. Obyvatelům jihočeské metropole nicméně stačí jen vystrčit nos z náměstí se Samsonovou kašnou uprostřed a ocitají se na jedné z vůbec nejhezčích cyklostezek vedoucích podél řeky v republice. Právě po ní se nyní vydáme.

Náš běžecký výlet začne příznačně přímo před radnicí, od níž ostatně půlmaratonci sedmého června vpodvečer vystřelí na tradičně hodně rychlou trať již potřetí. My se však pustíme na Sokolský ostrov a podél slepého ramena Malše – rodiště jihočeského hokeje – a Mlýnské stoky se dostaneme v mžiku na Vltavskou cyklostezku. Ta ve skutečnosti nabízí daleko víc než celkem pětadvacet kilometrů lahůdkově hladkého asfaltu podél vody od rožnovského areálu Meteoru až do Purkarce.

Po cestě se nachází řada zaznamenáníhodných míst. Kupříkladu hned kousek za Dlouhou lávkou si na opačném břehu nelze nevšimnout opravené Lannovy loděnice. Z ní se můžete svézt výletní lodí pod zámek v Hluboké nad Vltavou, případně pokračovat za příhodných průtokových podmínek až do Purkarce, kde na sebe Vltava bere podobu hněvkovické přehrady. My však budeme pokračovat hezky po svých a s loďkami se pozdravíme. Zejména ve volné krajině troubí jako o závod...

Ač se jedná o delší výběh - především pokud neplánujete využít kupříkladu právě poříční dopravy pro zpáteční cestu – netřeba tahat s sebou hektolitry vody. Občerstvení lze koupit jak u českovrbenského vodáckého kanálu, na kouzelné bavorovické návsi, a samozřejmě v Hluboké nad Vltavou. Tam je rozhodně záhodno zastavit se důkladněji. Zcela zbytečné je upozorňovat na přítomnost zámku, který i se svým rozlehlým parkem právem patří k nejzářivějším jihočeským perlám. Za zmínku však stojí i zánovní oddychový park na Podskalské louce ležící přímo u cyklostezky, jehož součástí je i obrovské lanoviště.

Za Hlubokou už se dosud přísně „placatá“ povltavská stezka začíná vlnit, zato však skýtá kouzelné rozhledy. Klidná Vltava se místy proplétá hlubokou, tichou roklinou, nezřídka vyzdobenou skalisky. Kupříkladu na tom, který se jmenuje Baba, se nachází cenné pozůstatky hradiště z doby bronzové. O dalších pět kilometrů asfaltu cesty po proudu dále čarokrásnou karvanickou přírodní rezervací stojí v lesním skrytu Karlův hrádek. Ač se jedná o zříceninu z poloviny čtrnáctého století, v tomto případě minulost výrazně připomíná zachovalá hradní kaple. Náš vlastivědně pojatý běžecký výlet završíme stylově – v purkareckém Vorařském muzeu, kde si můžete pořídit i památeční turistickou známku.

Pak se nabízejí dvě možnosti. Počkat na autobus (či loď), anebo se otočit a upalovat zpátky přinejmenším do dopravně snadno dostupné Hluboké. Obzvláště těm pokročilejším vřele doporučujeme druhou variantu. Vltavská stezka zkrátka stojí za to a první červnovou sobotu večer si za toto rozhodnutí poděkujete. Naběhané „dlouhé“ kilometry jsou zejména ve druhé polovině půlmaratonu prostě znát.  
 

Michal Vítů, PIM Běžecký klub
  
 
 
 

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se běží 7. června 2014.

Kromě základního běhu o délce 21,0975 km lze běžet i čtyřčlennou nebo dvoučlennou štafetu.

V rámci programu závodního dne se koná také dm rodinný běh na 3 km, určený i pro ty nejmenší.