Čechy asi začne svírat mamutí registr

Už jeden centrální registr stát zkoušel spustit, neúspěšně. Nepoučili jsme se a po blamáži s neustále stávkujícím registrem vozidel, který na obce přenesl veškeré důsledky – naštvanými občany v nekončících frontách počínaje, vícenáklady na krytí přesčasů úředníků konče, projednává poslanecká sněmovna další past na obce (a nejen na ně) – centrální registr smluv.

Po obcích a dalších orgánech veřejné správy návrh zákona požaduje zasílání elektronické kopie každé uzavřené smlouvy! A pokud tak neučiní, smlouvy nebudou platné. Přitom by stačilo, aby orgány státní správy a samosprávy měly povinnost zveřejňovat smlouvy na svých webových stránkách. Místo dalšího registru by stačila účinná a důsledná kontrola. Ale centrální registr zní asi sofistikovaněji. Navíc noví poslanci nějak musejí a hlavně chtějí prokázat, že si své mandáty zaslouží.

Co kdyby ale pracovali na návrzích smysluplných zákonů, které občané opravdu potřebují? Mám na mysli třeba neustále odkládaný zákon o sociálním bydlení, který umožní obcím bojovat proti vytváření vyloučených lokalit i zneužívání příspěvků na bydlení ze strany často pochybných podnikatelů. Říká se, že v politice je nejlepším měřítkem moudrosti výsledek. A to by měli mít na paměti všichni, kteří do poslaneckých lavic usedají.Miroslav Joch (ČSSD), 1. náměstek primátora