České Budějovice a Lorient jsou partnery již 15 let

Dny francouzské kultury 2012 (klikněte na obrázek pro otevření programu)

Smlouva o partnerství mezi městy České Budějovice a Lorient byla podepsána v létě roku 1997.

„Prapůvodci navázání partnerských vztahů mezi jihočeskou metropolí a francouzským městem Lorient, jejichž počátek spadá do šedesátých let, byli manželé Břeských a Janina a Michel Saffre. Od roku 1990 se postupně začaly rozvíjet samostatné kontakty škol, konkrétně Jirsíkova gymnázia a středoškolského lycea v Lorientu, centra zdravotně postižených dětí Arpida a obdobného zařízení v Kerpapu, cestovních kanceláří, univerzit, knihoven, kulturních, sportovních a obchodních organizací,“ přibližuje počátky pracovních a přátelských vztahů náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Lávka v Suchém Vrbném opravená díky sbírce v LorientuJihočeši velice ocenili nezištnou pomoc přátel ze země galského kohouta po povodních v roce 2002, kdy sbírka iniciovaná v Lorientu panem Saffre vynesla téměř 600 tisíc korun a významně přispěla na rekonstrukci lávky pro pěší v Suchém Vrbném, kterou poničila velká voda a dodnes ji připomíná pamětní deska stojící u lávky.

„O vřelých vztazích vypovídá také letošní už 17. ročník Dnů francouzské kultury, který pravidelně přibližuje francouzskou kulturu, gurmánství i eleganci. Zahájen bude už ve čtvrtek 15. března,“ dodává náměstkyně Ivana Popelová.

 

PROGRAM DNŮ FRANCOUZSKÉ KULTURY (15. 3. až 6. 4. 2012)