Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína získal 1. místo v Rusku

Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína zahájil ve školním roce 2018/2019 svoji 13. koncertní sezónu. Sdružuje 250 dětí a studentů základních, středních a vysokých škol a působí pod hlavičkou ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Vzrůstající počet dětí nasvědčuje o velkém zájmu navštěvovat Carmínu.

Carmína byla vybrána Jihočeským krajem na základě vynikajících výsledků v mezinárodních sborových soutěžích k reprezentaci na XVII. Mezinárodním mládežnickém festivalu hudební tvořivosti "Země je náš společný domov"2019, který se uskutečnil v Jekatěrinburgu /Rusko – Sverdlovská oblast/.

Soutěžního festivalu se zúčastnilo 13 republik /Čína, Indie, Egypt, Kazachstán, Mongolsko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Tunis, Ázerbajdžán, Bělorusko, Uzbekistán, Česká republika, Rusko/, za Ruskou federaci Burjatsko, Baškortostán, Republika Krym a autonomní oblasti Ruska Sverdlovská oblast, Chanty-Mansijská oblast.

Carmína reprezentovala Českou republiku /Jihočeský kraj a Statutární město České Budějovice/, potvrdila svoji vysokou uměleckou úroveň a získala 1. místo v kategorii sborový zpěv a originální vítězný pohár z malachitu zdobený hudebním motivem. Sbormistryni Jitce Šimkové byl udělen speciální blahopřejný list za vysoký profesionalismus, velkou energii a práci, bez které by nebylo možné dosáhnout vynikajících výsledků. Sbor na koncertní křídlo bravurně doprovodil koncertní klavírista Sergey Perepeliatnyk, který se významnou měrou podílí na chodu sboru.  Sbor na soutěži předvedl skladby českých i zahraničních autorů a úpravy českých lidových písní.

Carmína v rámci soutěže vystoupila na koncertu pro Sverdlovskou oblast a na Galavečeru festivalu. Mezinárodní soutěž pořádala Státní dětská filharmonie z Jekatěrinburgu, ministr kultury a guvernér Sverdlovské oblasti.

Jihočeský kraj chce tímto navázat vzájemnou spolupráci mezi oběma regiony: Jihočeským krajem a Sverdlovskou oblastí. Na soutěžním festivalu byli přítomni zástupci Jihočeského kraje v čele s panem náměstkem kultury hejtmanky Jihočeského kraje Pavlem Hrochem, který Carmínu několikrát představil jako nejlepší reprezentativní mládežnické těleso Jihočeského regionu. Za Statutární město České Budějovice byl přítomen pan primátor Ing. Jiří Svoboda a za Jihočeskou filharmonii pan ředitel Otakar Svoboda.

Carmína již řadu let přiváží ze  soutěží významná ocenění: sbor získal ocenění Grand Prix a  zlatý pohár v kategorii Akademický vokál z XIV. Mezinárodního festivalu hudby a umění 2019 v Paříži /Francie/, Laureát Grand Prix a křišťálový pohár z X. ročníku Mezinárodní soutěže a festivalu umělecké kreativity 2018 v ve Švédsku, Finsku, Estonsku, Gold Star a zlatý pohár z Mezinárodní soutěže Crystal Star 2018 v Praze, Laureát I. stupně, skleněný pohár a speciální diplom poroty z Mezinárodního hudebního festivalu Praha Colours 2018, Laureát I. stupně, zlatý pohár a pozlacené medaile z Mezinárodního festivalu Mysteria zvuka 2017 v Moskvě, Gold diplom a speciální cenu za program v International Choral festivalu Kaunas Cantant 2015 v Litvě, Grand Prix  a Gold diplom z Queen Choral festival 2014 v Itálii.

Sbormistryně Carmíny Jitka Šimková si přivezla z mezinárodních soutěží mnohá ocenění: v roce 2018 - dvě zvláštní ceny z Mezinárodní soutěže Crystal Star v Praze a zvláštní cenu „Nejlepší učitel“ z X. ročníku Mezinárodní soutěže a festivalu umělecké kreativity2018 ve Švédsku, Finsku, Estonsku, v roce 2017 z Moskvy z Mezinárodního festivalu Mysteria zvuka cenu “ Nejlepší sbormistr soutěže“.

Koncertní klavírista Sergey Perepeliatnyk získal s Carmínou zvláštní cenu v Mezinárodní soutěži Crystal Star 2018 v Praze a klavírní cenu v International Choral festivalu Kaunas Cantant 2015 v Litvě.

O úspěších a průběhu XVII. Mezinárodního hudebního festivalu umělecké tvořivosti mládeže "Země je náš společný domov" 2019, ve kterém bravurně Carmína uspěla, je informována veřejnost prostřednictvím médií: Jihočeská televize /08.05.2019/, tisk, webová stránka sboru /www.carminacb.cz/ a veřejných vystoupení v rámci Jihočeského kraje a Statutárního města České Budějovice /31.5. 2019, DK Metropol, Galavečer – koncert v Divadelním sále, společenský večer ve společenském sále/.

Stránka byla upravena uživatelem Bc. Lucie Vargová, 15. 5. 2019.