Chabé projekty brání přílivu evropských peněz

Česká republika je pozadu s čerpáním evropských dotací, což platí o národních i regionálních programech. „Dočerpávají se evropské peníze ze současného programovacího období. V Regionálním operačním programu (ROP) čekají na vyčerpání stovky milionů korun. Jednou z možností je jejich nasměrování do infrastruktury. To ale předpokládá připravené smysluplné projekty, které jsou nedostatkovým artiklem. Na druhou stranu je řada obcí už značně finančně vyčerpaná kofinancováním evropských projektů. Také proto měly České Budějovice velkou šanci uspět s projektově připraveným propojením ulic Strakonická a Milady Horákové. Ale už podruhé svou šanci zmaříme, protože kvůli občanským obstrukcím stále chybí stavební povolení,“ připomenul 1. náměstek pro ekonomiku a majetek města Miroslav Joch (ČSSD).

Reálně tak hrozí, že namísto klíčových a prospěšných projektů, se ve snaze vyčerpat co nejvíce peněz, dostane i na projekty z pomyslného dna šuplíku, které nejsou prioritní. Z neradostné reality, způsobené nedostatkem kvalitních projektů, by se měli všichni zainteresovaní rozhodně poučit, a to co nejdříve. „Rok 2014 je rokem nového sedmiletého programovacího období. Povinností politiků je neprodleně zahájit projektové přípravy investičních akcí, abychom za rok či dva, až se budou vypisovat jednotlivá opatření, nebyli zaskočeni tím, že nám někdo nabízí peníze, ale my nejsme připraveni je přijmout, natož použít. Určitým varovným příkladem může být Operační program Doprava, v němž zbývají značné prostředky, které kvůli nedostatečné přípravě projektů bude muset stát vracet. Jak známo, dopravní infrastruktura je investičně velmi náročná, proto byly evropské peníze velkou příležitostí, v našich podmínkách ovšem nevyužitou. Paradoxní je fakt, že problémem není nedostatek peněz, ale značné rezervy v přípravě projektů, ať už ve stavebních řízeních či výkupech pozemků. Zrcadlem neschopnosti je stále chybějící důstojné napojení na Prahu či Rakousko, nebo mnohem méně medializované a diskutované , přitom velmi důležité, dopravní stavby jako je obchvat Lišova či Severní spojka,“ přibližuje problémy s čerpáním náměstek Miroslav Joch.

Upozorňuje, že evropské prostředky přijdou i v novém rozpočtovacím období, byť jejich objem bude menší. „Musíme být připraveni je získat a použít. Stále totiž platí, že kdo je připraven, není překvapen,“ dodává náměstek.