Chytrá ústředna pomůže řešit dopravu ve městě

 

Jedná se o nejmodernější řídící systém VRS 5000, dosud jediný v České republice, jímž je vybaveno například město Drážďany. Pro České Budějovice jej zajistila společnost Signalbau Huber, která v rámci desetileté smlouvy spolupracuje s městem od roku 2004 na obnově a výstavbě systému řízení dopravy.

Ústředna automaticky sleduje a ovládá provoz všech třiceti pěti světelných zařízení ve městě, zaznamenává informace o aktuální dopravní zátěži a reguluje dopravu tak, aby byl průjezd křižovatkami plynulejší. "Nyní jsme schopni posunout pohled na dopravu ve městě o úroveň výš. Znamená to, že už nebudeme řešit dopravu v jedné ulici a nebo na jednom konkrétním tahu, nýbrž jako celek ve vzájemných souvislostech a v návaznosti na danou situaci,“ uvedl Milan Smolík, technický ředitel a jednatel společnosti Signalbau Huber.

Systém, jehož mozek je instalován na dispečinku Městské policie, bude půl roku ve zkušebním provozu. Nasbíraná data a jejich následné vyhodnocení poslouží k dalšímu rozšíření škály řízení dopravního provozu. Do budoucna se počítá například s upřednostňováním zpožďujících se autobusových a trolejbusových spojů městské hromadné dopravy či s navigačním systémem, který řidiče včas upozorní na zácpy či je navede na volné parkoviště. Aktuální informace o dopravní situaci ve městě by měl nabídnout i přenos dat na veřejnosti přístupný internet.

Integrované řízení dopravy prostřednictvím moderního systému, které přišlo na téměř 8 milionů korun, by mělo zejména v časech dopravních špiček výrazně přispět k urychlení průjezdnosti města. Nemůže však zcela vyřešit problémy, které přináší stále se zvyšující dopravním zatížení zejména v českobudějovické centru. „Pořízení a využití inteligentní ústředny je sice důležitý počin pro zkvalitnění řízení dopravy ve městě, nijak to však nesnižuje nutnost  vybudovat komunikace, které část automobilové dopravy z centra odvedou. Naléhavým úkolem příštího vedení města proto bude postavit celou zanádražní komunikaci, tj.  propojení okruhů až do Mladého, jižní a severní spojku či propojení ulic Strakonická a Milady Horákové,“ zdůraznil náměstek primátora František Jelen.