Čmeláci

Čmelák je pilný sběrač, opyluje i rostliny, k nimž se včela nedostane. Na rozdíl od včel snáší i chladné a deštivé počasí. Živí se nektarem a pylem, shromažďuje ho pro své larvy. Už podle vzhledu je čmelák roztomilý dobrák, co říkáte?

Vlivem lidského chování čmeláků stále ubývá. Kultivace krajiny, monokultury a krátce střižené trávníky omezují potravní zdroje a možnosti hnízdění. Vypalování strnišť ničí přezimující čmeláky a chemické prostředky způsobují úhyn nejen u čmeláků. Pro „čmeldy“ může být nebezpečná dokonce i ptačí budka, kde se rádi usazují. Čmeláka v ní napadají paraziti, kteří následně vyhubí celé jeho hnízdo.

Čmeldu a Brundu z večerníčku si jistě všichni pamatují, čmeláčí kluci zpívali mimo jiné o tom, že jsou zákonem chráněni. Rimskij-Korsakov dokonce napsal orchestrální skladbu Let čmeláka. Zajímavostí je, že do nedávna nebylo jasné, jak čmelák může létat.

Až potkáte na zahrádce tuto chlupatou, létající kuličku, pamatujte, že je to mimořádně užitečný hmyz, který zasluhuje naší ochranu.

Video se čmelákem