Dálnice se blíží k Budějovicím

 

Výstavba dálnice D3 letos opět pokročí, na jaře a v létě budou podle informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zahájeny další stavby v úseku Tábor – Veselí nad Lužnicí. Na setkání starostů obcí podél trasy dálnice, které se konalo na českobudějovické radnici 16. března, též ředitelství představilo vizualizaci úseku 0310/I Úsilné-Hodějovice, který tvoří obchvat Českých Budějovic.

„V úseku 0310/I došlo na základě požadavku města České Budějovice a dalších obcí a po jednání na ministerstvu dopravy k přepracování dokumentace pro územní řízení,“ potvrdil ředitel českobudějovické správy ŘSD Josef Pešl, že dálnice kolem města povede z valné části zahloubená pod úrovní terénu a kolem Dobré Vody v tunelu.

Jsme velice rádi, že dálnice bude mít šetrnější podobu. Koneckonců naše požadavky nebyly žádné nadstandardní výmysly, ale jen přirozená snaha ochránit obyvatele města a okolních obcí před zátěží s dálnicí spojenou,“ poznamenal primátor Juraj Thoma.

Navíc ŘSD převezme i projekt tzv. zanádražní komunikace, která bude sloužit jako přivaděč na dálnici a také jako nutná objízdná trasa pro kilometrový tunel u Dobré Vody. „Vyjasnilo se tak financování této nesmírně důležité silnice za téměř dvě miliardy korun – její financování by prostě nebylo v silách města,“ doplnil náměstek primátora pro investice František Jelen.

ŘSD předpokládá, že územní rozhodnutí na výstavbu úseku 0310/I Úsilné-Hodějovice získá do konce letošního roku. Majetkové vypořádání potřebných pozemků by mělo být hotovo v roce 2011, samotná výstavba by měla proběhnout do roku 2014.

V úseku Tábor-Veselí nad Lužnicí se již staví most přes rybník Koberný, v dubnu ŘSD zahájí stavbu výstavbu šestnáctikilometrového úseku dálnice mezi Táborem a Soběslaví, v červnu se začne stavět most přes Černovický potok, úsek mezi Soběslaví a Veselím a také most přes Lužnici. Do stavby dálnice též byla zahrnuta rekonstrukce části obchvatu Tábora. Celý tento úsek by měl být v provozu v roce 2011.