Dálnici si lidé mohou prohlédnout na radnici

 

Jak bude vypadat dálniční obchvat kolem Českých Budějovic, si mohou lidé prohlédnout při návštěvě radnice ve vchodu č. 3 v přízemí.

K dispozici jim jsou buď fotografie vybraných částí na nástěnce naproti dveřím Informačního centra magistrátu města, nebo zhruba desetiminutové video mapující kompletně celý úsek 0310/I mezi Úsilným a Hodějovicemi. To je možné shlédnout na televizi u schodiště.

„Video i fotografie zobrazují novou podobu dálnice podle aktualizovaného projektu, který pozměnilo Ředitelství silnic a dálnic České republiky na základě požadavků města České Budějovice a dalších osmi obcí ležících na tomto úseku. Naše požadavky směřovaly k větší ochraně obyvatel i krajiny a jsme rádi, že na ně ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic přistoupily. Oproti průvodnímu projektu tak dálnice povede z valné části v zářezu pod úrovní terénu a mezi Dobrou Vodou a Pohůrkou v kilometr dlouhém tunelu. Na fotografiích i na videu je krásně vidět, jak bude dálnice v maximální možné míře šetrná ke krajině,“ uvedl primátor Juraj Thoma.

Své požadavky na šetrnější dálnici, která původně měla vést nad úrovní terénu a v jedné části dokonce na vysokých estakádách, představili v říjnu 2007 představitelé Českých Budějovic, Dobré Vody, Dubičného,  Hůr, Rudolfova, Srubce, Starých Hodějovic, Úsilného a Vráta ve společném memorandu.

V memorandu se též starostové zavázali vytvořit svazek obcí, který byl po přípravných pracích a v mezidobí, kdy ŘSD přepracovávalo projekt dálnice, definitivně ustaven 26. února 2009 a 5. března 2009 zaregistrován jihočeským krajským úřadem. Nese oficiální název „Svazek pro stavbu dálnice D3 v úsecích 0310/I, 0310/II a 0309/III“ a jeho předsedou byl zvolen primátor Juraj Thoma. Cílem svazku je zjednodušit komunikaci s ŘSD a nabídnout mu pro ni jednoho partnera místo devíti jednotlivých.

  Přepracovanou podobu dálnice představilo Ředitelství silnic a dálnic ČR na setkání starostů obcí a měst ležících na trase dálnice D3, které se konalo 16. března 2009 na českobudějovické radnici.