Den architektury 2014

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 4. a 5. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury.Letošní program proběhne v 52 českých a 3 slovenských městech,plánováno je celkem 115 akcí - procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma.

Cílem našeho festivalu je především podnítit zájem občanů o místo, kde žijí,“ říká zakladatelka Marcela Steinbachová. Letošní program nabízí procházky, vyjížďky, výpravy, diskuse, workshopy a filmové projekce v padesáti pěti českých a moravských městech.

Od dob totality nás dělí již čtvrt století, ale svobodnější a zároveň odpovědnější vztah k veřejnému prostoru jsme hledali dlouho. Až v posledních letech začínáme chápat, že jeho podoba a život závisí především na nás. Jsme svědky téměř exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, zkrátka život v ulicích. Urbanismus „zdola“, proměna města v lepší místo pro život, iniciovaná nebo přímo realizovaná samotnými obyvateli, nerezonuje jen u nás, bylo to také jedno z témat loňského Bienále architektury v Benátkách,“ říkají organizátoři festivalu.
 

PROGRAM V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH


Park 4D

Jaký je proces, který vede ke vzniku nového parku na rozhraní krajiny a města? Komentovaná procházka s vítězem architektonické soutěže, politikem a porotcem. Kromě vysvětlení krajinářské a architektonické koncepce, dojde i na diskusi o veřejném prostoru a kvalitě veřejných staveb v Českých Budějovicích.

Sraz: ne 5.10., 15:00, u nové kavárny v parku ve Čtyřech Dvorech
 

Bylo nebylo, město se zrodilo

Jakou kvalitu má prostředí, kde vyrůstají naše děti a jak ho vnímají? Komentovaná procházka s Petrou Lexovou městem pro rodiče s dětmi s řadou zastavení, kde dojde zábavnou formou k propojení hry, vzdělání a architektury. Jednotlivá témata obsahují jak historickou, tak současnou architekturu v Českých Budějovicích.

Sraz: ne 5.10., 10:00, před Domem umění, náměstí Přemysla Otakara II.