Dny evropského dědictví 14. září 2013

Dny evropského dědictví 2013

České Budějovice ve století páry, aneb památky v jiném světle

Program ZDE


Dámy a pánové, kluci a holky, malí i velcí

přijměte pozvání do století devatenáctého , do století páry.

Navštivte objekty jindy nepřístupné, poznejte historii města, zvěďte mnohé informace.

Na nevšední schůzku s historií zve Agentura Kultur - Kontakt ve spolupráci se Statutárním městem České Budějovice.

„Památky v novém světle“, to je podtitul tradiční zářijové akce „Dny evropského dědictví“, která umožní zvídavým návštěvníkům navštívit v sobotu 14. září 2013 památky, jejichž dveře zůstávají po většinu roku široké veřejnosti uzavřené.

Jarní dny památek, které nám přiblížily České Budějovice ve století páry, nabídly návštěvníkům velké množství volně přístupných objektů a komentovaných prohlídek se zaměřením na 19. století. Protože se akce setkala s velkým ohlasem a né všichni stihli navštívit všechny památky, rozhodl se hlavní pořadatel, Odbor památkové péče magistrátu města České Budějovice, akci ještě jednou zopakovat a dát tak poslední šanci nejen budějovickým patriotům, ale i historie milovným turistům, navštívit památky a přednášky na které jim na jaře nezbyl čas či síly.

Na návštěvníky, kteří si včas nestihli prostřednictvím CBsystemu zarezervovat vstupenku na některou odbornou přednášku, či komentovanou prohlídku, bude čekat mezi 10,00 a 17,00 hodinou 13 volně přístupných objektů, jejichž dějinné události jsou spjaty s 19. stoletím.

„Nezapomněli jsme ani na nejmenší návštěvníky a rodiny s dětmi. Ve spolupráci s odborem sociálních věcí jsme přichystali interaktivní prohlídku města s pracovními listy nazvanou „S očima navrch hlavy“ a také pohádkové představení.“ Doplnil autor námětu a realizátor akce Miroslav Mareš z Agentury Kultur-Kontakt.

Státní okresní archiv přichystal výstavu nazvanou: “Budějovice ve století páry. Svědectví archivních dokumentů“. Uvidíte písemnosti, fotografie, veduty a dobové dokumenty, které nám ve více jak 12 oblastech připomenou století páry. Národní památkový ústav sídlící v budově bývalého Zasilatelství a špediterství U Ferusů nás pozve nejen na výstavu „Romantismus není jen Hluboká“, ale i na povídání o elektrárně královského města Písku. Na nádvoří bude stát živý kůň a uvnitř budovy se budete moci pokochat pohledem na faktury a účtenky tohoto zasilatelství vydané kolem roku 1888, pro potřeby akce zapůjčené ze soukromých sbírek.
Vítat vás bude sám pan Ferus.

Sluníčko přiláká na dvůr domu U Beránka nejen milovníky starých fotografií, kteří se budou moci vyfotografovat v zapůjčeném kostýmu před originálním pozadím s koněspřežnou, ale i milovníky krásných květin. Přednášku uvede Radmila Malinovská zvaná Gaudi. Téma přednášky bude Byliny babiček se vracejí

Historii školy vám na zvláštních panelech představí jak Gymnázium J.V.Jirsíka tak Gymnázium Česká, které si v letošním roce připomene 110 výročí od vysvěcení své budovy.

Pro soutěživé tipy je přichystána startovní karta ve tvaru jízdenky na koněspřežku. Za předlohu posloužil originál jízdenky ze sbírek předního znalce koněspřežní železnice, pana PhDr. Ivo Hajna.

Jízdenka bude nejen jakýmsi přehledem dějinných událostí 19. stol, ale po zaznamenání návštěv jednotlivých objektů vám poslouží, jako slevová karta ve chvílích kdy zavítáte do vorařské hospody u Tří Sedláků či do Dětského centra Barborka sídlícího v Nislově domě, odkud kdysi každé ráno vyjížděly vozy koněspřežky na svoji pouť do Lince.

Rodný dům Adalberta Lanny, Hardtmuthova vila, kostel Svaté rodiny, kostel Svatého Václava, Alšova jihočeská galerie ve Wortnerově domě, jsou vedle muzea koněspřežky a Budějovické Besedy s ukázkou dobových novin, jen malým výčtem pestrého programu, který připravil Odbor památkové péče magistrátu města ČB ve spolupráci s Agenturou Kultur-Kontakt.

Veškeré informace a podrobnosti získá zvídavý návštěvník v Turistickém informačním centru na nám. Př. Ot.II. č. 2.
Program je bohatý, však posuďte sami.

Vstupenky na komentované prohlídky je možné si zarezervovat přes rezervačné systém CBsystem.