Dny evropského dědictví 2015

 

České Budějovice se připravují na tradiční akci „Dny evropského dědictví“. Letos má podtitul "750 let města České Budějovice aneb Královské město plné věží“ a připadá na sobotu 12. září 2015. Odbor památkové péče magistrátu České Budějovice spolu s Agenturou Kultur-Kontakt opět nachystal zajímavý program. Letošní rok je pro město obzvlášť významný. Připomínáme si 750 let od založení města Přemyslem Otakarem II. a i v programu si toto výročí několikrát připomeneme.

„Zatímco loni jsme navštívili dvory a dvorečky, letos se podíváme na naše město z ptačí perspektivy. Zavedeme vás do věží a věžiček. Podíváme se i do míst, kam je běžně vstup zakázán.  Kromě věží a vížek si prohlédneme i mistrně provedené krovy, nebo prastaré zvony, které svým zvukem provází obyvatele města již po staletí,“ uvedl produkční akce Miroslav Mareš.

Program Dnů evropského dědictví v Českých Budějovicích je rozdělen na 4 části. První částí jsou komentované prohlídky. Zřejmě největším lákadlem je návštěva českobudějovické radnice s kostýmovaným průvodcem, spojená s výstupem na dvě věže nebo prohlídka krovů kostela Obětování Panny Marie a Dominikánského kláštera. Za zmínku stojí i prohlídka nově otevřené vodárenské věže a přilehlého areálu, kde vznikla naučná stezka o historii vodárenství a výstava s názvem „Kde je voda slunci blíž“. Zkrátka nepřijdou ani rodiny s dětmi, které se s pracovním listem v ruce a s odborným průvodcem vydají objevovat pamětihodnosti a historii Budějovic. PhDr. Daniel Kovář bude vyprávět o věžích a baštách městského jádra a třeba s panem Mgr. Milanem Šilhanem se vydáte za věžemi proti proudu Mlýnské stoky.

Druhá část nabídne program pro rodiny s dětmi. Opět si přijdou na své malí i velcí.  Ateliér Tvor nachystal na odpoledne v Polygonální baště na Piaristickém náměstí „Tvořivé dílničky pro kluky i holčičky“, jehož součástí bude i divadelní představení Studia Dellart s názvem Sněhurka. V areálu vodárny pak na děti čekají hry a soutěže.

Ve třetí části programu vás čekají výstavy a přednášky. Na dvorku AJG ve Wortnerově domě si můžete zajít prohlédnout výstavu fotografií budějovického patriota a fotografa Milana Bindera, nazvanou „Věže a věžičky Českých Budějovic aneb Nejen Praha je stověžatá“. V prostorách AJG jsou pro vás přichystané dvě výstavy. Smyslné linie – erotické motivy secese a symbolismu a výstava s názvem: „Za pravdu a spravedlnost“ – proměny husitství v díle Karla Štěcha a Oty Matouška. Od 12,30 hod. zde bude přednášet pan Ing. Jiří Fošum o zvonech a zvonicích královského města. Můžete tak vsedě zhlédnout většinu českobudějovických zvonů a dozvědět se něco o jejich historii. Národní památkový ústav se vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci objektu U Ferusů do programu zapojí pouze výstavou v radniční výstavní síni. Ta nese název „Českobudějovická katedrála jak ji neznáte.  

Poslední částí chystaného programu jsou volně přístupné věže a domy s věžičkou.  Vyrazit můžete například do Železné panny. Dobovou zbroj a největší sbírku pohledů věží a rozhleden si můžete prohlédnout v Rabenštejnské věži. K prohlídce nové půdní vestavby zve i Gymnázium v České ulici. Tradičně bude otevřena Biskupská zahrada, polygonální bašta či kostel Svaté Rodiny.

Na některé programy je z kapacitních důvodů vstup možný pouze se vstupenkou, která je ovšem bezplatná. Rezervovat ji lze na www.cbsystem.cz. Vyzvednout si ji můžete pouze v Turistickém informačním centru na náměstí Přemysla Otakara II. Nevyplatí se otálet, vstupenky rychle mizí.

Podrobné informace o programu naleznete na: www.c-budejovice.cz   www.kultur-kontakt.cz  www.cbsystem.cz a v Turistickém informačním centru na náměstí Přemysla Otakara II.

Změna programu vyhrazena!

Plakát 2015


Skládačka 2015