Domov pro nemocné Alzheimerovou chorobou

Bývalý penzion Na Zlaté stoce č. 28 odkoupilo město od soukromého vlastníka. Z nemovitosti vznikne specializované zařízení pro seniory trpící Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence , které bude detašovaným pracovištěm Domova pro seniory Máj. Jeho kapacita bude dvacet lůžek.

"V těchto dnech už jsme oslovili některé projekční kanceláře a vyzvali je k předložení nabídky na projekt rekonstrukce tohoto objektu. Předpokládám, že by v příštím roce mohla být obnova dokončena a první klienti se mohli do zařízení nastěhovat koncem roku 2010," odhaduje náměstek primátora Rudolf Vodička. Za objekt na Zlaté stoce město zaplatilo částku 8,5 milionů korun, dalších asi 8 milionů by měla stát jeho rekonstrukce.

"Bude to jediné zařízení svého druhu na jihu Čech. Nemocní lidé jsou nyní klienty domova pro seniory, takže jejich přestěhováním se tam uvolní dvacet lůžek," říká náměstek s tím, že každý ze tří městských domovů pro seniory  eviduje stovky žádostí o umístění.

"Pravdou ale je, že většinou lidé žádají ve značném předstihu a nejedná se o akutní stavy. Myslím, že klientem takového sociálního zařízení by měl být člověk, který pobírá příspěvek na péči minimálně ve třetím či spíše ve čtvrtém stupni. Jinak je ta šance na umístění malá," dodává náměstek.