Future City Game v Českých Budějovicích

 

Dne 23. 3. 2011 se v Českých Budějovicích uskutečnila tzv. Future City Game (Hra budoucí město). Workshop je součástí mezinárodního projektu Kreativní města organizace British Council. V Českých Budějovicích se konala již podruhé, tentokrát na téma „Háječek - náš veřejný prostor“.

Stav parku Háječek a jeho vnímání obyvateli je považován za dlouhodobý problém. Díky své konfiguraci a vybavení (letní kino, bývalé K-centrum, altán, areál hvězdárny) je pak řešení těžko uchopitelné. Hra přinesla nápady, jak park oživit a proměnit v místo, které bude hojně navštěvované místními obyvateli.

Future City game se zúčastnilo 12 osob, což bylo méně, než je optimální počet hráčů, ale i tak splnila akce očekávání. Hráči pojali problém parku komplexně, shodli se na tom, že je nejprve potřeba změnit image parku, vyčistit jej, prosvětlit a pravidelně o něj pečovat. Následovat by měly další fáze radikálnějších úprav.

První skupina pojala nové využití parku jako park budoucnosti a zaměřila se na vstupní oživení parku komunitními aktivitami, jeho zabydlení neziskovými organizacemi a postupnou proměnu v park sloužící kultuře a vzdělávání.

Druhá skupina se zaměřila více na volnočasové aktivity pro rodiny s dětmi. Tomu odpovídá i nabídka služeb, které má jejich projekt splňovat. Základem je vybudování restaurace a kavárny. Další aktivity směřují k přebudování prostor letního kina v outdoorové sportovní centrum.

Vítězství patří oběma skupinám, protože cílem tohoto setkání bylo přijít s řešením novým, realizovatelným a důležitým pro místní obyvatele, a to splňují návrhy oba. Týmy se shodly, že své návrhy dopracují a představí dalším z řady fundovaných úředníků a zástupců města, kteří budou o budoucnosti parku rozhodovat.

Výsledné prezentace si můžete prohlédnout zde:

Revitalizace parku Háječek - tým A

Future park Háječek - tým B