Háječek - náš veřejný prostor

 

Dne 23. 3. 2011 se v Českých Budějovicích uskutečnila tzv. Future City Game (Hra budoucí město). Workshop je součástí mezinárodního projektu Kreativní města organizace British Council. V Českých Budějovicích se konala již podruhé, tentokrát na téma „Háječek - náš veřejný prostor“.

Jejím výstupem je prezentace, která navrhuje možná řešení, jak v budoucnu pojmout park Háječek.

Zástupci města považují park Háječek na Zátkově nábřeží za dlouhodobý problém, který je díky své konfiguraci a vybavení (letní kino, bývalé K-centrum, altán, areál hvězdárny) těžko uchopitelný. Hra přinesla nápady, jak park oživit a proměnit v místo, které bude hojně navštěvované místními obyvateli.

Dílčím cílem bylo definovat problémy veřejných prostranství v ČB. Jako hlavní byly definovány nízká motivace obyvatel k aktivnímu přístupu, anonymita obyvatel (lidé přestávají komunikovat a potkávat se), málo informací o možnostech kulturního vyžití, střet zájmů skupin (např. pejskaři x rodiny s dětmi), chátrání budov a prostranství, vizuální smog atp.

Future City game se zúčastnilo 12 osob, což bylo méně, než je optimální počet hráčů, ale i tak splnila akce očekávání. Hráči pojali problém parku komplexně. Shodli se na tom, že je nejprve potřeba změnit image parku, vyčistit jej, prosvětlit a pravidelně o něj pečovat. Následovat by měly další fáze radikálnějších úprav. Jedna skupina vydefinovala nové využití parku jako parku budoucnosti a zaměřila se na vstupní oživení parku komunitními aktivitami, jeho zabydlení neziskovými organizacemi a postupnou proměnu v park sloužící kultuře a vzdělávání.

Druhá skupina se zaměřila více na volnočasové aktivity pro rodiny s dětmi. Tomu odpovídá i nabídka služeb, které má jejich projekt splňovat. Základem je vybudování restaurace a kavárny. Další aktivity směřují k přebudování prostor letního kina v outdoorové sportovní centrum.

Na závěr se členové řešitelských týmů shodli, že své návrhy dopracují a představí zástupcům města. Nápady proto dále a podrobněji rozvinuli do výše uvedené prezentace, již 24. srpna předložili radě města.