Hvězdárna a planetárium

Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti je příspěvkovou organizací Jihočeského kraje.
 

Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti

Zátkovo nábřeží 4
370 01 České Budějovice

tel. 386 352 044
fax. 386 352 239

e-mail: hvezdarna@hvezdarnacb.cz 
WWW: www.hvezdarnacb.cz 

Otevírací doba: vizte stránky hvězdárny

 

Observatoř Kleť

 

tel. 380 711 242 (po 10. hodině)
fax.386 352 239

e-mail: klet@klet.cz 
WWW: www.klet.org

Otevírací doba pro veřejnost: vizte stránky Observatoře Kleť

 

České Budějovice ve vesmíru

 

Českobudějovická hvězdárna, respektive její observatoř na Kleti, patří celosvětově mezi deset nejúspěšnějších observatoří věnujících se hledání planetek. Zároveň je mezi stále fungujícími observatořemi tohoto oboru jedničkou evropského kontinentu.

Když v prosinci 1996 kleťští astronomové Miloš Tichý a Zdeněk Moravec objevili jubilejní 400. planetku se spolehlivě určenou dráhou, rozhodli se pojmenovat ji podle jihočeské metropole a zároveň sídla hvězdárny „České Budějovice“.
Navržené jméno bylo schváleno komisí Mezinárodní astronomické unie (IAU) pro pojmenování planetek a v listopadu 1999 publikováno v mezinárodním časopise Minor Planet Circular. Pojmenování využívá všech možností daných pravidly IAU - má délku 16 znaků, je dvojslovné a obsahuje česká diakritická znaménka.

Ve tvaru (11134) České Budějovice je jméno planetky celosvětově závazné a obsahují je nejrůznější astronomické katalogy.

Budějovičtí hvězdáři ale na Kleti objevili řadu dalších planetek, jejichž pojmenování se vztahuje k městu České Budějovice.

Za všechny jmenujme například planetku (7493) Hirzo, připomínající osobnost Hirza z Klingenbergu, který z pověření Přemysla Otakara II. založil naše město, dále planetku (6928) Lanna, pojmenovanou podle loďmistra a stavitele Adalberta (Vojtěcha) Lanny, či planetku (170306) Augustzátka, nesoucí jméno výrazného budějovického politika, jenž v druhé polovině 19. století stál u zrodu všech zdejších významnějších českých průmyslových podniků.

Foto a grafika: Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti