Kašna bude mít nové útroby

Město chce opravit Samsonovu kašnu, která je ozdobou náměstí Přemysla Otakara II. a patří k jedné z největších barokních kašen v Evropě. Postavena byla v letech 1721 až 1727 a patří vedle Černé věže k městským symbolům. Chystané stavební úpravy zahrnují  také vylepšení samotné technologie úpravy vody.

„Současné zařízení má své nejlepší roky už za sebou a úpravy nutně potřebuje. Poslední velká rekonstrukce kašny byla v roce 1990 a týkala se především výměny soch za kopie z odolnějších materiálů. Jen pro zajímavost, originální sochy jsou k vidění v přízemí radnice,“ říká primátor Juraj Thoma.

„Počítám, že už v březnu bude stavební řízení a hned poté bude dokončen projekt nezbytný pro stavební povolení. Nejpozději do konce léta by mohlo být vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavebních prací i technologie. Samotné úpravy, pokud nedojde k žádným problémům, by mohly začít ještě v září, aby bylo dílo dokončeno ještě před zimou,“ upřesňuje náměstek primátora Kamil Calta. 

Celý projekt hodlá město financovat z vlastního rozpočtu, konkrétně z peněz ušetřených na levněji vysoutěžených zakázkách. Pokud nebudou stačit, využije pravděpodobně rezervy.