Kašna v Háječku dostane nové sochy

Zvelebování prostor českobudějovického Háječku zahrnuje také stavební a technologické úpravy původní kašny, které právě finišují.

"Její konstrukce bude obnovena do vzhledu původní novoromantické kašny. Zachováno bude i materiálové řešení, což je beton se škrábaným povrchem. Bazén kašny bude mělký s vyspárováním  k místu výpusti a bezpečnostního přelivu," přibližuje primátor Juraj Thoma investici za více než dva miliony korun, kterou částkou tři sta tisíc korun podpořila společnost Robert Bosch.

Součástí fontány je sochařská výzdoba sestávající ze dvou protilehlých chrličů vody v podobě chlapců sedících na rybách a centrální plastice chlapce jedoucího na kozlu. Jedná se o romantizující figurální sochy přibližně životní velikosti, zhotovené technologií armovaného betonu dusaného do forem. Plastiky byly restaurovány akademickým sochařem Ivanem Tláškem.

"Původní kašna byla několik dlouhých let 'zakletá' za zrezivělým vlnitým plechem, takže si myslím, že její znovuprobuzení občany Budějovic potěší," dodává primátor. Kompletní rekonstrukce parku Háječek bude dokončena v příštím roce.