Komunální vysavač se osvědčil, budějické ulice čistí další stroj

Dva výkonné komunální vysavače tvoří společně s parním čističem silnou trojkombinaci pro čisté ulice. Bojují proti nedopalkům, papírkům, nalepeným žvýkačkám a dalším nečistotám.

V Budějovicích přibude každoročně stroj na čištění ulic. V roce 2017 pořídila firma FCC ruční komunální vysavač. V roce 2018 koupila parní čistič na ekologickou likvidaci plevele a lokální čištění chodníků a obtížně přístupných míst. V nedávné době se do místních ulic vydal komunální vysavač číslo dvě.

 „Stroj splnil naše očekávání, je nenahraditelný především v prostorách tzv. intravilánu při úklidu papírků, nedopalků cigaret nebo i PET láhví,“ vysvětluje ředitel firmy Roman Braný. Komunální vysavač je poháněn elektřinou, jeho chod je navzdory velkému sacímu výkonu velmi tichý, takže případně může být k úklidu nasazen i ve večerních hodinách. Na jedno nabití zvládne více než 10 hodin práce, posléze jej stačí připojit k interní nabíječce. Pořizovací cena tohoto pomocníka se pohybuje na hranici 500 tisíc Kč. Manipulace s vysavačem je velmi snadná, zdolá obrubník až do výše 15 cm a díky kompaktním rozměrům a kolům odolným proti průrazu se dostane téměř všude. Nádoba vysavače pojme 240 litrů nečistot, stroj je navíc vybaven jemným prachovým filtrem, při vlastní práci tedy nijak neznečišťuje okolí.

 

„Uklizené ulice města jsou pro nás jednou z priorit. V podstatě je to srovnatelné s domácností, kam si pozvete na návštěvu hosty a máte uklizeno. Do Budějovic přijíždějí turisté z celého světa a naší dobrou vizitkou jsou čisté komunikace, chodníky i náměstí. Příjemný je tento stav samozřejmě i místním. Nákup vysavače v rámci firmy FCC, kde máme obchodní podíl, jsme podpořili před dvěma lety. A stejný postoj máme na rozšíření „uklízecího parku“ i letos,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec.

Stránka byla upravena uživatelem Bc. Lucie Vargová, 21. 8. 2019.