Konec zimy v Českých Budějovicích

 

Pouliční happening "Vynášení Morany"

Pořádá:

Občanské sdružení Kyvadlo a galerie Pod kamennou žábou

akce se koná ve spolupráci se statutárním městem České Budějovice

Kdy:    neděle 10. dubna 2011 v 15.00

(začátek na Piaristickém náměstí)

Kde:    České Budějovice, Piaristické náměstí - náměstí Př. Otakara II.- nábřeží Malše U Zlatého mostu(u DK Slavie)

TISKOVÁ ZPRÁVA

(O definitivním konci zimy v Českých Budějovicích)

Již po dvanácté v neděli 10. dubna 2011 - na „Smrtnou neděli“ - v 15.00 hodin vyprovodí občanské sdružení Kyvadlo zimu z Českých Budějovic. Morana bude vynesena z města a skončí v plamenech a poté bude po zásluze utopena v řece Malši. Odedávna takto lidé přivolávali a slavívali příchod jara, hojnosti a sluníčka – obřadem vynášení smrtky - Morany.

Již před dvanácti lety se členové o. s. Kyvadlo rozhodli obnovit v Českých Budějovicích tento magický, původně pohanský svátek. Tehdy – podobně jako se odehraje i letos - poprvé vyrazil od Piaristického náměstí průvod maškar a muzikantů s Paní Zimou v čele. Obrovská rákosová figura jako vždy nejdříve poputuje na náměstí Přemysla Otakara II. a následně úzkou Solnou branou ke slepému rameni. Poté průvod pokračuje po nábřeží řeky Malše ke Zlatému mostu (k DK Slavie) a tam Morana  před očima četných diváků skoná – jak alespoň pevně věříme.

I tento rok budeme pokračovat v nově započaté tradici. Také bychom byli rádi, kdyby průvod komediantů, démonů a příšerek byl co největší. Proto zveme všechny děti i dospělé na výtvarnou dílnu, která bude připravena v sobotu 9. dubna od 14.00 hodin v galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí (tedy den před vynášením Morany). Zde bude možné vyrobit si vlastní masky pod vedením lektorů.

Vynášení Morany je starodávný zvyk, který vypráví o radosti z toho, že končí nadvláda mrazu a hladu a nastupuje nový sluncem prozářený čas. Proto srdečně zveme každého, kdo si chce hrát, skotačit, zasmát se a prožít příjemné nedělní odpoledne. Vítáni jsou všichni bez rozdílu věku.Za obč. sdr. Kyvadlo Magdalena Kutišová

Tel.: 739 225 561

e-mail: kyvadlo@kyvadlo.cz