Kroniku města převzal archiv

Ručně psanou kroniku Českých Budějovic, která mapuje období let 2006 až 2011, předal dnes na radnici městský kronikář Kamil Dřevikovský (vpravo) řediteli Státního oblastního archivu Danielu Kovářovi. Právě v archivním depozitáři jsou jednotlivé svazky městské kroniky uloženy.

„Úřad kronikáře jde proti duchu dnešní doby, který vyžaduje pohyb, akci,časový pres. Já zažívám přesně pravý opak. Trpělivé sbírání informací, pomalé pátrání po významných událostech a potom opatrné opisování do vlastní knihy, kde každá rychlá akce končí škrtancem. Psaní kroniky má ale v každém případě své kouzlo, obzvláště když se zprávy zapisují do knihy přímo na radnici,“ říká devětatřicetiletý Kamil Dřevikovský, který je učitelem dějepisu na Gymnáziu v Jírovcově ulici.

Vedení městských a obecních kronik je uloženo zákonem již od roku 1920, v Českých Budějovicích se však městská kronika vede teprve posledních čtyřicet pět let.

Snaha o soustavné zapisování místních událostí pro potomky se v našem městě projevila až v 2. polovině 15. století. Vůbec prvním kronikářem se stal měšťan František Machnický (1513 – 1583). Jeho poznámky později využil například Lukáš Bernard Schneider (1717 – 1782), mistr pekař a nejpilnější budějovický kronikář 18. století.