Lannova loděnice a Marina České Vrbné

 

Řeka Vltava v Českých Budějovicích na konci letošního léta ožila. Přístaviště Lannova loděnice bylo ve středu 25. srpna ve 14 hodin slavnostně pokřtěno a kromě zahájení plaveb pro veřejnost mohli být návštěvníci za příjemných swingových melodií svědky pochodu mažoretek, námornické módní přehlídky, biketrialové show Josefa Bigi. Dále se mohli dozvědět v rámci Dne zdraví s VZP hladinu svého cholesterolu, cukru v krvi, krevní tlak, puls a další zajímavé hodnoty při bezplatném vyšetření. Děti určitě nezůstali pozadu a prozkoumali lezeckou stěnu, zajezdili si na koloběžkách nebo si vyrobili své papírové lodičky. Od 25. srpna, kdy proběhlo slavnostní otevření přístaviště Lannova loděnice pod Dlouhým mostem v Českých Budějovicích, brázdila českobudějovické vltavské vody výletní loď, jejíž provoz byl ukončen v rámci dne otevřených dveří Mariny České Vrbné. Výletní lodě na Vltavě od konce srpna denně, každou celou hodinu od 8 do 18 hodin, převáželi zájemce z přístaviště Lannova loděnice směr České Vrbné a zpět. "Je to příjemná změna mít možnost vidět břehy Budějovic z lodní paluby," pochvalovala si Daniela Buková a doporučila právě plavbu lodí jako výborný tip na výlet. Projížďky lodí po Vltavě, které využilo bezmála 500 návštěvníků, jsou jistě netradičním tipem na letní výlet.

V pátek 17. září proběhl Den otevřených dveří Mariny České Vrbné. Výstavba komplexního areálu určeného pro sportovní i osobní plavbu v sobě skrývá ochranný přístav určený pro kotevní stání malých plavidel ale také velkých lodí, jez a plavební komoru. Nyní Marina České Vrbné otevřela své brány také pro veřejnost.

Na své si tak přišli nejen zájemci o lodní dopravu, pro něž byly připraveny prohlídky jednotlivých stavenišť vždy za účasti odborníků. Pro rodiny s dětmi bylo připraveno odpoledne se soutěžemi, malováním, dětskou superstar, aerobikem nejen pro děti.

Už na jaře roku 2011 by mohly plout první lodě z Českých Budějovic až do Hluboké nad Vltavou a zpět. Umožní to nová plavební komora na řece Vltavě v Českém Vrbném. Dílo je téměř dokončeno, o čemž se přesvědčilo na 500 účastníků Dne otevřených dveří. Proplutí lodí z Budějovic směrem na sever dosud bránil železobetonový jez. Ten už zmizel a na jeho místě je nový, který lodě obeplují pres 45 metru dlouhou, 6 metru širokou a 12 metru hlubokou plavební