Letní včelí novinky

Naše radniční včely vyzimovaly jako již tradičně ve velmi dobré kondici. Vzhledem k velkým úhynům včelstev na českobudějovicku v průběhu loňského podzimu a zimy je to potěšující konstatování. Základ zdárného přezimování byl dán v podletí loňského roku, kdy včely byly včas zakrmeny, ale co je nejdůležitější, hlavně podletně včas ošetřeny proti varroáze. Opožděné léčení v podletí proti varroáze, nebo jeho úplná absence, je hlavním důvodem úhynů včelstev v následujícím podzimu a zimě. Včely šly tedy do zimy ve výborné kondici a v té také vyzimovaly.

Počasí posledních let si vždycky přichystá nějaké překvapení, nejinak tomu bylo i tento rok. Po celkem vydařeném a teplotně příznivém dubnu přišel teplotně podprůměrný květen. Bohužel rčení „studený máj - ve stodole ráj“ vůbec neplatí pro včely a už vůbec ne pro toužebně očekávané plné medníky. Zejména v první polovině května bylo na květen teplotně podprůměrné počasí a včely nemohly využít nabízené přírodní zdroje nektaru. Zkrátka i přes pestrou nabídku přírody bylo v první polovině května minimum ne snůškových dnů, ale doslova hodin. Druhá polovina května už byla o něco lepší, ale výpadek snůšky z první poloviny května již včely nemohly dohnat. Nabídka nektaru je v přírodě totiž časově omezená a koncem května jarní snůška pravidelně končí.

Výsledkem výše popsaného byl s přimhouřením obou očí průměrný výnos medu. V současné době jako již tradičně začátkem každého července končí druhá snůška a včely se pomalu začnou připravovat na zimu. Ano, je to tak, po letním slunovratu se již včelstvo pomalu dostává do intenzivních příprav na zimu. Kolem poloviny července bude provedeno druhé vytáčení, včelstva budou podletně přeléčena proti varroáze a bude jim podána první dávka cukerného roztoku, ze kterého si včely vytvoří zásoby na zdárné přezimování. Důležitá bude v tomto období i pestrá nabídka pylu, aby si včely vytvořily silnou a zdravou generaci zimních včel. Pevně věříme, že se vše povede a společně se včelkami prožijeme pěkné léto a podzim.

 

Stránka byla upravena uživatelem Xenie Rada, 3. 7. 2019.