Lidé mohou na závady upozornit přes internet

Od dnešního dne najdou lidé na oficiálních městských webových stránkách www.c-budejovice.cz několik novinek. Výrazně se proměnila grafika i struktura úvodní stránky a web nabízí několik nových užitečných služeb pro obyvatele města.

„Jako zcela nový grafický prvek se na úvodní stránce objevují pozvánky na zajímavé kulturní a společenské akce, dále také upozornění na uzavírky a další omezení v každodenním životě města a vylepšili jsme také přehled kontaktů na pracovníky magistrátu a městských organizací. Největší novinkou však je aplikace Hlášení závad, která obyvatelům umožňuje přispět ke zlepšení vzhledu města. Díky ní mohou po internetu upozorňovat pracovníky města na různé nedostatky na veřejných prostranstvích – rozbité chodníky, lavičky nebo dopravní značky, nefungující veřejné osvětlení, černé skládky a podobně,“ uvedl primátor Juraj Thoma.

Upozornění jsou přes webový formulář předána zodpovědným pracovníkům magistrátu k řešení. „Lidé tak mají velmi jednoduchou, pohodlnou a rychlou možnost, jak upozornit na nedostatky ve svém okolí, aniž by museli zjišťovat, na koho se vlastně mají obrátit. Internetová aplikace to vyřeší za ně, zajistí, aby se o problému dozvěděli zodpovědní pracovníci a někdo se jím zabýval,“ dodal primátor.

Lidé navíc mohou sledovat, jak pracovníci města jejich upozornění řeší. Na webu totiž bude i přehled již oznámených nedostatků a průběžný stav jejich vypořádání. Thoma zároveň vyzývá občany, aby možnosti nahlásit závady využívali. „Malý nepořádek plodí velký nepořádek, pokud není včas odstraněn. Pohozený odpad se stává zárodkem větší černé skládky, rozbitá lavička je pro určitý typ lidí podnětem k dalšímu vandalskému chování,“ uvádí příklady. Ze zkušeností jiných měst se přitom ukazuje, že princip takzvané „nulové tolerance“ a okamžité řešení sebemenších nedostatků významně přispívají ke zlepšení veřejného pořádku.

Primátor dále upozornil, že webové stránky města www.c-budejovice.cz výhledově čekají další a rozsáhlejší změny: „Nynější úpravy a vylepšení jsou jen prvním krokem k úplné proměně struktury i grafiky celého webu, který chceme učinit přívětivějším a užitečnějším pro občany, turisty i podnikatele.“