Loňský městský rozpočet skončil v plusu

Rozpočet města České Budějovice vykázal v minulém roce úsporu v řádu miliónů korun. „Nevyčerpali jsme prostředky ve výši asi 400 miliónů. Tyto peníze byly již částečně zapojeny na financování letošního rozpočtu, konkrétně šlo o 174 miliony. Zbývající finance se zapojí do rozpočtu v únoru,“ informuje předsedkyně finančního výboru zastupitelstva Petra Šebestíková (TOP 09) s tím, že podstatnou část zbývajícího finančního koláče tvoří neprofinancované investiční akce.

„Z velké části tuto situaci způsobila i chybějící prováděcí vyhláška k novele zákona o veřejných zakázkách, která znamenala odklad veřejných výběrových řízení. I tak se ale na e-aukcích uspořilo skoro 20% z původně odhadovaných nákladů, proto v nich budeme pokračovat i letos.  V dalších úsporách by mohla pomoci už osvědčená soutěž na elektrickou energii pro město a jeho příspěvkové organizace a pro obchodní společnosti,“ uvažuje Petra Šebestíková.

„Úspory se nám rozhodně budou hodit, neboť při sestavování rozpočtu nebyla jasná výše DPH, ani vyšší poplatek na obnovitelné zdroje energie (OZE), který znamená navýšení výdajů asi o 1,7 miliónů korun v tomto roce,“ uzavírá předsedkyně finančního výboru.