Mapa pomůže handicapovaným

Zcela nově,  i mimo historické centrum jihočeské metropole,  zavede handicapované spoluobčany rozšířené vydání mapy s názvem České Budějovice bez bariér. Plán města, na němž jsou vyznačené také bezbariérové linky městské hromadné dopravy, je od konce července v distribučním oběhu.

„Loňské, první vydání mapy se setkalo s ohromným zájmem. Proto jsme chtěli pro handicapované občany zmapovat větší část města. Z historického centra se tak mapa rozšířila západně k sídlišti Máj, severně k Budějovickému Budvaru a jižně k nemocnici,“ sdělil náměstek primátora Juraj Thoma (ODS).

Na rozšířeném vydání se podílel pracovní tým složený z handicapovaných občanů, studentů Teologické fakulty Jihočeské univerzity a zaměstnanců českobudějovického magistrátu. Všichni sesbírali podněty a navrhli trasy, jak se lze do vybraných míst, nebo budov nejlépe dostat. Značení přitom zůstalo zachováno z prvního vydání. Budovy a komunikace zcela přístupné postiženým jsou označeny modře, dostupné částečně s pomocí pak žlutě a červenou jsou vyznačena místa zcela nepřístupná.

„Kromě tras mapa obsahuje také všeobecné informace a kontakty na kulturní, sportovní, ubytovací, stravovací a zdravotnická zařízení, na obchody, památky a důležité instituce jako jsou banky, pošty a podobně,“ doplnil náměstek Thoma. Připomněl, že plán města nevyužívají jen obyvatelé Českých Budějovic, ale i turisté.

Rozšířená mapa je vydávána v počtu 4 000 kusů, za něž město zaplatilo přes 96 tisíc korun a zájemci ji mohou získat v turistickém informačním centru přímo v budově historické radnice. První náklad čítal 2 000 kusů, ale pro velký zájem nechalo město dalších tisíc map dotisknout.