Mediální ohlasy

Českobudějovický deník (9.5.2012) | Opuštěným kasárnám město brzy vrátí život

České Budějovice – Tisíce lidí budou moci kromě Stromovky či Sokolského ostrova brzy využívat zcela nový park. Už příští rok by měl vyrůst v areálu bývalých čtyřdvorských kasáren.

Zejména obyvatelé sídlišť Máj, Šumava a Vltava tak získají příjemný prostor pro trávení volného času. Atraktivní by měl být přitom jak pro náctileté, tak i pro seniory.

Na radnici připravili pro nový park po delší době také architektonickou soutěž o návrh jeho podoby. Vyplatilo se, dorazilo jich totiž 25, přičemž dva byly vyřazeny pro některé nedostatky. První místo nakonec získal návrh Park 4 Dvory trojice Markéta a Petr Veličkovi, krajinářští architekti, a David Prudík, architekt. Ti mohou již nyní počítat se 110 000 korunami. Ty budou součástí odměny za projektovou dokumentaci, kterou by měli připravit.

"Samotný park chceme postavit již příští rok. Náklady budou ve výši 25 milionů korun, část bude hrazena z fondů Evropské unie," řekla po jednání rady minulý týden Ivana Popelová.

Vítězný návrh porotu, která se skládala ze tří zástupců radnice a čtyř nezávislých členů (architektů), zaujal zejména zajímavým řešením obnovy zeleně. "V místě je hodně jílovitá zem a spodní vody, takže zde bude spíše takový háj a pobytový trávník. Návrh byl dobře přizpůsoben krajině," upozornila dále Ivana Popelová. Podotkla, že v místě bude určitě i vyžití pro seniory, a to formou různých herních prvků, má zde být také slibovaný skatepark, ale třeba i naučná stezka a kavárna. Ta nebude vyčnívat, ale v návrhu je zasazena do prostoru tak, že vyčnívá pouze jako vyvýšenina krajiny. Samozřejmostí jsou pak i WC a další sociální zařízení. Výsledný projekt samozřejmě ještě může doznávat změn.

Architekt Mirek Vodák, jeden z členů poroty, byl hlavně rád, že se vůbec v Budějovicích architektonická soutěž uskutečnila. "Náklady na její uspořádání byly zhruba jedno procento z celkové částky na stavbu parku, což jasně ukazuje efektivitu a smysluplnost tohoto typu výběrového řízení," reagoval s tím, že do budoucna by se politici neměli bát podobné akce opakovat.

Co se týká zeleně v novém parku, jak již bylo řečeno, bude nutné reagovat na jílovitou a mokrou půdu. V místě se tak počítá s lučním trávníkem a vyššími travinami, ze stromů by zde mohly být zejména břízy, osiky, vrby, ale třeba i borovice a lípy. Z hlediska herních ploch a hřišť návrh počítá například s in­line asfaltovým povrchem a trasami, které budou mít návaznost nejen na zmíněnou kavárnu, ale následně i ven z parku k budoucím cyklostezkám. Navrženo je také multifunkční hřiště pro míčové hry, které by bylo obklopeno plotem, dětské vodní hřiště a takzvaná fitstezka.

Na závěr je ještě nutné podotknout, že město neocenilo pouze první místo, ale 80, respektive 60 000 korun dostali architekti, kteří se se svým návrhem umístili na druhé a třetí příčce. Všechny projekty, které se soutěže zúčastnily, chce radnice představit na speciální výstavě, která by se mohla uskutečnit pravděpodobně v červnu.

Autor: Lukáš Marek

Celý článek zde...Českobudějovický deník (9.5.2012) | O tankistech a skateboardu

Na okraj

Nový relaxační park za zhruba 25 milionů korun má příští rok vyrůst v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech. Podle vítězného architektonického návrhu budou jeho součástí různé herní prvky pro seniory, skatepark, dětské vodní hřiště či naučná stezka s kavárnou. Pro město, kde se v posledních letech de facto staví pouze velká nákupní centra, je to dle mého soudu jednoznačně pozitivní zpráva. Na sídlištích Máj a Vltava totiž žije víc než polovina obyvatel Budějovic a důstojné místo k trávení volného času si tito lidé jistě zaslouží.

Je sympatické, že se zde počítá jak se starší, tak i s mladší generací. Senioři si tu mohou vytvořit oblíbená místa k setkávání, mládež zas trénovat sportovní výkony. Je to rozhodně smysluplnější, než ponechat chátrající vojenské objekty po tankistech svému osudu. V nedávné minulosti už beztak sloužily pouze narkomanům, bezdomovcům a lidem na hraně zákona. Osobně jsem velmi zvědav, jak bude projekt nakonec vypadat v praxi. A jako příležitostný vyznavač skateboardingu jsem rád, že po zrušení starého parku u "sportovky" už nebudu muset za touto kratochvílí dojíždět až do Tábora.

Autor: Pavel KroupaMladá fronta Dnes (9.5.2012) | Nový park mezi sídlišti: místo pro klid i sport

Odborná porota vybírala z 25 návrhů, jak by měl vypadat prostor mezi českobudějovickými sídlišti Máj a Vltava.

Plánovaný park vyroste v příštím roce a vyjde na 25 milionů korun.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Mezi udusanými cestičkami klikatícími se neudržovanými náletovými porosty v areálu bývalých čtyřdvorských kasáren vznikne nový park. Na třech hektarech mezi největšími českobudějovickými sídlišti Máj a Vltava najdou obyvatelé kromě místa pro klasický odpočinek i prostory pro sportování a zlepšení kondice.

Lidé už si mohou prohlédnout na webových stránkách města www.c-budějovice.cz, jak bude nový park vypadat. Radní zveřejnili vítězný návrh z architektonické soutěže, do níž se přihlásilo 25 týmů z celé republiky.

"Soutěž mě překvapila tím, že se jí zúčastnilo hodně lidí. Jejich návrhy byly velmi podnětné, byla v nich spousta nápadů a úhlů pohledů. Vítězná práce nenabízí žádný městský parčík, ale chce, aby krajina vlezla zpátky do rozrůstajícího se města," uvedla členka poroty a českobudějovická architektka Hana Urbancová.

Vítězný projekt navrhl manželský tandem krajinářských architektů ze studia M&P Markéta a Petr Veličkovi z Velkého Meziříčí spolu s brněnským architektem Davidem Prudíkem. Do parku umístili skatepark, vodní hřiště a kluziště, dětská hřiště, plochu pro míčové hry, in-line trasy i stezku Buď fit pro seniory, ale také kavárnu se dvěma letními terasami a půjčovnami sportovního vybavení.

"Asi nejtěžší bylo dodržet dvě striktní věci: dostat poměrně hodně věcí na malé území a nízký rozpočet," řekl Velička.

Radní limitovali vybudování parku částkou 25 milionů korun. Právě kvůli tomuto závaznému kritériu vypadl ze soutěže jeden z přihlášených tvůrců, který chtěl pořídit celý park za 38 milionů.

Vítězný tým se nakonec vešel do celkové částky 24,95 milionu, z níž největší díl, a to 7,7 milionu korun, spolkne právě vybudování všech druhů hřišť. Body u porotců mu vynesla i relativně nízká suma, kterou bude město potřebovat na pravidelnou údržbu parku - ta je spočítána na půl milionu ročně.

"Návrh na prvním místě je zajímavý i tím, že se ideálně přizpůsobil místním nepříznivým podmínkám pro výsadbu nové zeleně. Kvůli jílovitým půdám s vysokou hladinou spodní vody se tam velmi těžko uchycuje nová výsadba. A proto vítězný tým vsadil především na úpravy přirozené zeleně," podotkla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

Podle Veličky jsou ve studii jedinou vysazovanou vegetací popínavé rostliny, které mají růst na plotě okolo hřiště pro míčové hry.

"Teď budeme jednat s vítězným ateliérem, upřesníme si zadání a oni dodělají svůj projekt až do fáze prováděcí přípravy," popsala Popelová s tím, že park vyroste v příštím roce.

Autor: Ludmila MlsováMladá fronta Dnes (9.5.2012) | Líbí se vám návrh parku?

Karel Zuska 31 let, projektant České Budějovice

» Parků není nikdy dost

Park se samozřejmě využije vždycky, to je věc, které není v městské zástavbě nikdy dost. Mám dvouapůlletého syna, jsem zvědavý, jestli tam bude něco i pro něho. Podobný park je v Hluboké nad Vltavou a je poměrně dost využívaný, je tam vždycky spousta lidí. Proto se bude určitě hodit i tady. V novém parku by hlavně měla být spousta hřišť a atrakcí pro děti s velkou kapacitou a také odpočinková místa a trasy pro in-line bruslaře.

Hana Nováčková 35 let, dělnice České Budějovice

» Radní tam slibovali leccos

Myslím si, že park s různými dětskými hřišti a atrakcemi by byl dobrý, protože děti si tu nemají moc kde hrát.

Na sídlištích žádné klouzačky nejsou, a když byly, tak magistrát všechno zrušil. Udělal sice pár nových dětských hřišť, ale tam je vždycky plno lidí. Otázka je, zda se moderního relaxačního parku v bývalých čtyřdvorských kasárnách dočkáme. Radní tam slibovali plovárnu, pak náměstíčko i s policejní stanicí, ale nakonec z toho vždycky sešlo.

Adam Kučera 21 let, technik České Budějovice

» Návrh parku zní zajímavě

Čekám, že park trošku zkulturní i přístupovou cestu mezi sídlišti Vltava a Máj. Určitě to bude lepší, než je to teď - neudržované, se spoustou zákoutí s odpadky a černými skládkami. Už jsem četl, co by v novém parku mělo být, určitě to zní zajímavě. Stejně jako se mi líbí, že to nemá být jen park s anglickým trávníkem a stromy. Zatím ale netuším, jestli tam vznikne i nějaká pěkná relaxační plocha, kde budu moci pustit psa bez vodítka.

Jana Bittnerová 38 let, kuchařka České Budějovice

» Budu ráda za takové místo

Pro děti toho na sídlištích moc není, takže určitě to bude dobrá věc. Pokud se podaří udělat komplex, kde nebude jenom trávník a stromy, ale také spousta hřišť, relaxačních a odpočinkových míst pro celé rodiny i jednotlivce, pro obyvatele města od malých dětí až po seniory, budeme rádi. Nejdůležitější ale je, aby to město dotáhlo do zdárného konce a nezůstalo to jen na papíře nebo ve virtuální podobě na stránkách města. Máme totiž zkušenosti s tím, že se radnice pochlubí, jak vylepší život lidem ze sídlišť, a pak nic.

Reakce lidí na profilu Budějovic na Facebooku

Lucka Rychtarová:
tak to jsem zvědavá jestli to bude vypadat takhle, tak to bude super., Už aby to bylo :)

Tomáš Homola:
Je to nesmysl. Myslím, že to mělo být směřováno spíš ke zvýšení turistické atraktivity města. I menší města mají třeba botanické zahrady a arboreta. Budějce nic.

Petr Liebl:
Tak nevim. Zda se mi to,nebo je to docela miniaturni a pro bezce neefektivni,protoze tam neni zadnej vetsi oval,navic bez extremne ostrejch zatacek?

Franta Černoch:
abych pravdu řek tak já jsem poněkud zklamanej že se ten kousek přírody co zbyl po starým tankodromu změní v,,disneyland" . Je tam svatej klid, člověk jde se psem slyší kuňkat žáby, šumět stromy.

Martin Maťha:
Nevidim tam zadne aktivity pro nejmensi, piskoviste, kluzacky, prolejzacky, houpacky a hlavne houpacky se sedadlem se zabranou do 3 let veku.

Jiří Krumholec:
Paráda, jsem opravdu moc rád, že konečně tu vzniká něco s vizí a co není jen takové to "hezké jihočeské" (tj. hloupacaté). Výborně to vychází z přírodních specifik a charakteru místní krajiny. Má to génia loci.

Jirka Vopelka:
Ten skatepark je teda opravdu strašlivej :-D, ale tak už to asi chodí, že Č. B. vyhazujou peníze za blbosti. U-rampa veprostřed a funbox v rohu a radius míří na bedýnku, je to zhovadilost :-D

Líbí se vám plánovaný park v místě bývalých kasáren? Pište na ludmila.mlsova@mfdnes.cz.Mladá fronta Dnes (9.5.2012) | Park jako něco, co ve městě ještě nebylo

Zápisník

V Budějovicích můžete vyrazit do nového parku. Zatím jenom virtuálně, na městském webu. Můžete se tu seznámit s tím, jak se promění část areálu bývalých čtyřdvorských kasáren. Půjde sice jen o zlomek plochy území patřící dříve armádě, nicméně i tak zabere plochu jako zhruba tři budějovická náměstí. Pro obyvatele levobřežních sídlišť jistě příjemná zpráva.

Zvlášť, když město chce zřídit takový park, v němž nebude nutné jen ukázněně kráčet po cestičkách, ale vyrostou tu rekreační sportoviště i kavárna. Radnice přitom nezapomněla ani na příznivce hlavolamů.

Ti si na své přijdou na městském webu už teď. Na jednom ze schémat autorů návrhu parku oceněných na 3. místě nazvaném "Širší vztahy funkce" najdete sídliště Vltava poněkud netradičně mezi Zavadilkou a sídlištěm Šumava. Obyvatelé Máje se ale nemusí bát, že by jejich území zmizelo. Jen je musejí na náčrtu hledat tam, co už léta stojí vltavské paneláky. Jakoby i tohle schéma chtělo nenápadně naznačit, že nový park bude něčím, co ve městě prostě ještě nebylo...

Autor: Ludmila MlsováČeský rozhlas (7.5.2012) | Budějovice už znají podobu vítězného návrhu na park ve Čtyrech Dvorech

Celý článek zde...nejlepsi-adresa.cz (7.5.2012) | Radnice má vítězný návrh Parku Čtyři Dvory

Celý článek zde...Právo (4.5.2012) | Na místě tankodromu rozkvete park

O nové podobě téměř tříhektarové části bývalých čtyřdvorských kasáren, rozkládajících se mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti Máj a Vltava, jejichž součástí byl i tankodrom, je definitivně rozhodnuto. Novou tvář jí dá parková úprava, kterou navrhli Petr Velička, David Prudík a Markéta Veličková. Trojice zvítězila v architektonické soutěži, kterou podle soutěžního řádu Komory architektů vypsaly České Budějovice. Jak připomněla náměstkyně primátora Ivana Popelová (OPB), základní parametry byly jasné a pro projektanty závazné. V parkovém areálu nebude chybět síť cest pro kondiční běh, procházky, in-line bruslení, plocha pro petangue, stezka Buď fit pro seniory a samozřejmě hřiště pro děti všech věkových kategorií. Bude zde i hřiště pro míčové hry, skatepark a samozřejmě nezbytné parkové úpravy.

Z pětadvaceti návrhů jich třiadvacet podmínky splnilo a do užšího finále se nakonec dostaly čtyři. "O nich jsme už v podstatě rozhodovali formou diskuse a většinově se shodli, že nejlépe si se zadáním poradila zmíněná trojice z Moravy. Vítězný návrh řeší park jako samostatnou jednotku, kterou je možné v budoucnosti rozšiřovat do okolí, kde pozemky sice nevlastní město, ale jsou součástí Natury, což prakticky vylučuje možnou zástavbu. Inovativně řeší vzhledem ke složitým půdním podmínkám i zeleň," shrnula Popelová důvody, proč právě projekt trojice moravských architektů porotu nejvíce oslovil.

Kompletní výsledky se objeví na webových stránkách města a koncem května či počátkem června si bude moci veřejnost prohlédnout na výstavě nejen tři nejúspěšnější projekty, ale také představy a nápady ostatních soutěžících. "Myslím, že všechny návrhy v užším finále byly zajímavé a perfektně profesionálně zpracované. Přiznám se, že jsem sice pro vítězný nehlasoval, neboť mým favoritem byl jiný ze zmíněné čtveřice. To je ale samozřejmě věc názoru a pohledu na zpracování. Proto jsem přesvědčen, že i vítězný projekt pozitivně změní tvář této lokality Čtyř Dvorů a stane se atraktivním místem pro odpočinek obyvatel tří největších českobudějovických sídlišť," glosoval Právu závěrečné hodnocení projektů náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Vítězný tým získá 110 000 korun, která se bude započítávat do odměny za celkové zpracování projektové dokumentace díla, jež by mělo mít hodnotu kolem 25 miliónů. Kdo jej zhotoví, bude teprve předmětem dalšího výběrového řízení. S tvorbou parku se má začít už příští rok, neboť výraznou část nákladů pokryje dotace z evropských fondů.

Autor: Vladimír Vácha