Město lidem, lidé městu

Pouhých několik dní zbývá do začátku českobudějovické slavnosti Město lidem / lidé městu, která se bude snažit vrátit zábavu a pohodu do uspěchaných ulic města. Bohatý víkendový program pro rodiny s dětmi v Krajinské ulici a okolí doplní umělecké osvětlení několika budov, které bude probíhat po celý týden.

Termín v posledním týdnu srpna je zvolen záměrně tak, aby závěrečná akce celého festivalu udělala pro děti tečku za letními prázdninami. Bude jí vypouštění plovoucích lampionů štěstí ze Sokolského ostrova poblíž plaveckého bazénu. Podle Robina Mikušiaka z pořádající agentury Free Production půjde o vůbec první podobný happening v Českých Budějovicích: „Lampiony budou moci dítka s rodiči vypouštět z přichystaného mola přímo na vodní hladinu. Speciální lampiony jsou vyrobené z papíru, takže je na ně možné před vypuštěním napsat své přání.“

Světlo dostává v kulturním festivalu Město lidem / lidé městu velmi důležitou roli. Krom osvětlení řeky pomocí lampionů bude zvýrazňovat i některé budovy v centru Českých Budějovic. Světlo ukáže úplně jiný pohled na známá místa, některá se pouze zbarví do různých odstínů, jiná se budou pohybovat. „V této části programu se lidé mohou sami zapojit do osvětlování některých památek a dát tak městu jejich vlastní jedinečný design,“ dodává tajemně Robin Mikušiak. Osvětleny budou Černá věž, umělecký objekt pan Sušky na náměstí Přemysla Otakara II., kostel Sv. Mikuláše, Bílá věž a Dominikánský klášter.

Interaktivita bude provázet i ostatní akce kulturního festivalu a mnoho se jich objeví v Krajinské ulici, která se mezi 30. a 31. srpnem promění v živý park nabitý programem. Pro zvelebení prostoru bude například využito 400 metrů živého travního koberce, nebo několik desítek stromů a keřů. Klasická pouliční slavnost, jak je známá z mnoha jiných měst, nabídne vystoupení hudebníků, tanečníků, několika divadel počínaje divadlem Continuo a mnoha pouličních umělců. Část Krajinské by měl obsadit také oblíbený Budějovický Trh u Vrby s mobilní pekárnou, koláčkárnou, nebo třeba prodejem čerstvých ryb.

Neztratí se zde ani obchodníci přímo z Krajinské ulice. „Máme velikou radost, že mnoho místních si slavnost vzalo za svou a se svým obchodem vyjdou přímo na ulici. Patří mezi ně zejména Masné krámy, které vytvoří před svým podnikem pivní zahrádku nebo bar Paradox, zde se budou míchat různé koktejly. Na ulici se objeví i čajovna nebo zdravá jídelna. Pro děti bude zajímavé hlavně známé českobudějovické Hřiště BezBot, které se částečně přesune pouze pro tento jedinečný víkend do centra města. Návštěvníci se mohou těšit na množství workshopů jak pro děti, tak dospělé,“ přiblížil Mikušiak.

Projekt Krajinské korzo je spolupořádán těmito subjekty: Prostor pro všechny o.s., Kredance, CBArchitektura, ateliér Tvor, R51 kreativní agentura a Hřiště BezBot. Speciální poděkování patří Českobudějovickému děkanství, Janu Vančurovi a společnostem Eltodo Citelum a .A.S.A. České Budějovice. Projekt je spolufinancován městem České Budějovice.

V termínu od 30.8.2013 (08:00 hod.) do 1.9.2013 (12:00 hod.) zůstane Krajinská ulice úplně uzavřena.

Podrobnosti a aktuální informace na webu mestolidemlidemestu.cz nebo Facebooku.


 

PROGRAM A ČASOVÝ HARMONOGRAM

Posviťme si na památky – veškeré produkce probíhají po setmění

pondělí 26.8.
Černá věž + kostel Sv. Mikuláše
úterý 27.8.
Černá věž + kostel Sv. Mikuláše
středa 28.8.
Sokolský ostrov, umělecká sdružení Lunchmeat – tagtool 
Piaristické náměstí
čtvrtek 29.8.
Piaristické náměstí, umělecké sdružení Lunchmeat – xbox kinect performance
Náměstí Přemysla Otakara II. – osvětlení uměleckého díla pana Čestmíra Sušky
pátek 30.8.
Černá věž + kostel Sv. Mikuláše
Náměstí Přemysla Otakara II. – osvětlení uměleckého díla pana Čestmíra Sušky
sobota 31.8.
Piaristické náměstí
Sokolský ostrov – vypouštění vodních lampionů štěstí

Krajinské korzo (Krajinská ulice)
pátek 30.8. od 14.00
16.00 – pohádka pro děti, cirkusové představení a akrobacie rodina Vlčkova
16.00 – 19.00 – dílny pro děti ateliér Tvor
17.00 – cirkusové představení a akrobacie rodina Vlčkova, taneční vystoupení Budside crew
18.00 – cirkusové představení a akrobacie rodina Vlčkova
19.00 – 22.00 – Salsa party
20.00 – Divadlo Continuo
Po celou dobu trvání chůdař, Bum Bum bubeníci, farmářský trh U Vrby, Hřiště Bez Bot, zahrádka Masné krámy, koktejlový bar Paradox, cirkusový workshop pro děti i dospělé, vystoupení DJs 
sobota 31.8. od 10.00
08.00 – farmářský Trh U Vrby
10.00 – Pohádka pro děti
10.00 – 19.00 – Hřiště Bez Bot
11.00 – cirkusová akrobacie na laně rodina Vlčkova, taneční vystoupení Budside crew
11.00 – 13.00 – dílny pro děti ateliér Tvor, malířský koutek ateliér Tvor
13.00 – 15.00 – CBArchitektura piknic
14.00 – 15.00 – Swing trio Avalon a manželé Fojtovi
15.00 - cirkusové představení a akrobacie rodina Vlčkova
15.00 - dílny pro děti ateliér Tvor, malířský koutek ateliér Tvor 
17.00 – cirkusová akrobacie na laně rodina Vlčkova, taneční vystoupení Budside crew
19.00 – cirkusové představení rodina Vlčkova, Swing trio Avalon a manželé Fojtovi
21.00 – cirkusové představení rodina Vlčkova
Po celou dobu trvání chůdař, Bum Bum bubeníci, farmářský trh U Vrby, Hřiště Bez Bot, zahrádka Masné krámy, koktejlový bar Paradox, cirkusový workshop pro děti i dospělé, vystoupení DJs 

Lampiony na vodě (Sokolský ostrov)
sobota 31.8.
Od 19.30 hodin 
Ponton mezi řekou Vltavou a slepým ramenem