Město otevře nové veřejné toalety

Letitý problém jihočeské metropole, který spočívá v nedostatku veřejných toalet, se snaží město postupně eliminovat.

„Hned dvě potřebná místa s označením WC otevřeme v úterý 15. května. Jednak to budou právě zrekonstruované veřejné záchody na konci Krajinské ulice, a pak zcela nové na Sokolském ostrově v sousedství parkoviště. Turistickou sezonu každoročně doprovázel nářek nad tím, že si v Českých Budějovicích člověk nemá kam odskočit, proto jsme se snažili vyjít vstříc oprávněným požadavkům,“ říká první náměstek primátora pro ekonomiku a majetek Miroslav Joch. 

Z celkových nákladůna nové WC, které dosáhly téměř 2 miliónů korun, získala Správa domů s.r.o. 758 tisíc korun jako dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Zařízení nabídne hygienické zázemí návštěvníkům oblíbené relaxační zóny Sokolského ostrova i náhodným turistům.

„Kromě klasického vybavení je tu instalováno i WC pro osoby s pohybovým omezením a také přebalovací pult, což ocení především maminky. Vodovodní baterie jsou bezdotykové. Toalety budou k použití bezplatně, pravidelný úklid a zamykání na noc zajistí úklidová firma, vybraná na základě výběrového řízení,“ popisuje vybavení i chod zařízení náměstek Joch.

Otevření se dočkají i veřejné záchody v Krajinské ulici. Ty byly uzavřeny v letošním březnu kvůli nevyhovujícímu hygienickému stavu. Jejich obnova stála dva milióny korun. „Naším cílem je optimalizovat dostupnost veřejných záchodů kolem historického centra města. Veřejné toalety už máme v obytném domě na Piaristickém náměstí, v KD Slavie, Na Dlouhé louce, u přístaviště za Dlouhým mostem, a po dohodě s provozovatelem budou veřejnosti k dispozici i na Lannově třídě v restauraci McDonaldʼs,“ shrnuje počet potřebných místnůstek náměstek Miroslav Joch s tím, že otevírací doba v bezplatnýchměstských veřejných toaletách bude po dobu turistické sezóny pravděpodobně od 8 do 20 hodin. Provoz bude zajištovat Správa domů s.r.o.

Na pravou míru

Vzhledem ke zpochybnění nákladů rekonstrukce veřejných toalet na Sadech zveřejňujeme projektantem zpracovaný položkový rozpočet stavby. Jak se sami můžete přesvědčit, díky výběrovému řízení na opravu záchodků, kterého se zúčastnilo pět firem, byly toalety opraveny za cenu o 21 procent nižší.