Město půjde nakupovat na burzu

Zajištění výhodné dodávky elektrické energie řeší město každoročně. Rozhodnutí o jejím nákupu přímo na burze ale padlo letos vůbec poprvé.

„Stejně jako v minulých letech budeme nakupovat elektrickou energii společně pro město i jím zřizované společnosti, např. Dopravní podnik či školská zařízení, což je v konečném výsledku levnější. Ještě v roce 2012 jsme za 1MWh zaplatili 1401 korun, o rok později částka klesla na 1228 korun a v současnosti platíme dokonce jen 965 korun,“ vyčíslila předsedkyně finančního výboru zastupitelstva Petra Šebestíková (TOP 09).

Dále upřesnila strategii pro další období, kdy se bude energie nakupovat na období dvou let, což přinese snížení administrativy a navíc se podle kvalifikovaných odhadů očekává zastavení poklesu cen. Město předpokládá nákup v objemu 24 tisíc MWh ročně, což v součtu na oba roky předpokládá náklady ve výši asi 48 miliónů korun. Měnit se bude i způsob nákupu.

„Zvažovali jsme tři varianty, vedle výběrového řízení byla ve hře e-aukce a nově také, díky dokončení převodu transformátorů VN do majetku města, nákup na komoditní burze. Všechny varianty měly svá pro a proti. Radní se přiklonili k nákupu na burze, s nímž má dobrou zkušenost třeba Krajský úřad Jihočeského kraje, který takto nakoupil energii pro příští rok už na jaře,“ vysvětlila Petra Šebestíková.