Město stojí o veřejnou službu

Pouze jediného člověka eviduje nyní českobudějovický úřad práce v rámci veřejné služby. "Ten pro město České Budějovice zajišťuje výměnu sáčků u košů pro pejskaře. Ostatní lidé už do práce nenastoupili,“ přiblížila současný problém, který nastal po zrušujícím rozsudku Ústavního soudu České republiky, předsedkyně finančního výboru zastupitelstva města Petra Šebestíková (TOP 09).

„Město využívalo veřejnou službu od února 2011. Lidé vykonávali řadu velmi prospěšných prací, od úklidu chodníků, cyklostezek, zastávek MHD, prostoru přednádraží, přes čištění zarostlých spár v chodnících a natírání zábradlí až třeba po pomoc školníkům ve školách zřizovaných městem,“ přiblížil rozsah činností náměstek primátora Kamil Calta (TOP 09) s tím, že na úplném začátku byla služba dobrovolná a sloužila k motivaci dlouhodobě nezaměstnaných. Za práci dosáhli na vyšší dávky. „Běžně chodilo asi třicet až čtyřicet lidí každý měsíc. Od ledna 2012 přešla agenda pod Úřady práce ČR a pro nezaměstnané, kteří byli v evidenci déle než dva měsíce, se stala veřejná služba povinnou,“ říká náměstek.

Zklamání nad současným stavem věcí netají Petra Šebestíková, která poukazuje především na fakt chybějící finanční motivace. „Tím v podstatě tato služba úplně skončila. Přitom původní systém, tak jak do něj město v roce 2011 vstoupilo, velmi dobře fungoval. Umožňoval dlouhodobě nezaměstnaným zachovat pracovní návyky a přitom dosáhnout na vyšší dávky. Model se zkrátka osvědčil, a proto vyvoláme jednání sezástupci českobudějovického úřadu práce o možnosti pokračování této specifické služby,“ dodává Petra Šebestíková.