Město v mobilu

Od 4. května budou moci obyvatelé i návštěvníci Českých Budějovic využívat zcela novou a moderní službu – placení jízdného v MHD a parkovného mobilem. Umožní jim to elektronická peněženka DZone, kterou si nainstalují do svého mobilního telefonu. Jízdenky bude navíc možné koupit i pomocí SMS.

„Výhoda služby spočívá především v její pohodlnosti. Když například u automatu na jízdenky nebo parkovné nebudete mít drobné, jednoduše zaplatíte přes mobil. Nebo když se zdržíte a hrozí, že vám vyprší předplacený parkovací čas – snadno ho prodloužíte na dálku pomocí mobilního telefonu,“ naznačila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

„Původní záměr byl zavést městskou kartu, která by měla podobné možnosti, ale nakonec jsme se rozhodli pro platby prostřednictvím mobilního telefonu, který dnes má každý a lidé si tak nebudou muset dodatečně pořizovat ještě speciální kartu. Důvodem k rozhodnutí byly rovněž zlomkové pořizovací náklady na zavedení systému oproti čipové kartě. Platby mobilem je v budoucna možné rozšířit na další služby, například vstupné na kulturní akce či stravování v jídelnách. Zatím jsme se ale zaměřili na parkovné a jízdenky. Jedná se o pilotní projekt na dva roky, pokud bude služba úspěšná, je možné smlouvu prodloužit a ‚nabalit‘ další moduly,“ dodala Popelová.

V současnosti byla zahájena propagační kampaň města a dopravního podniku, která má na nové služby upozornit. V pondělí 6. dubna vyjely dva autobusy s reklamním polepem, od středy 8. dubna jsou v provozu webové stránky www.cb-mobil.cz, které jsou pomyslnou vstupní bránou do světa mobilních plateb pro občany a návštěvníky Českých Budějovic. Zatím obsahují základní informace, které budou dále doplňovány.

Další informace budou občanům podávány prostřednictvím internetu a médií. Naostro začne služba fungovat 4. května, kdy si lidé budou moci koupit první jízdenky přes mobil nebo jím zaplatit parkovné. Služba má také své vlastní logo, kterým budou označeny veškeré informace o systému.

Použití elektronické peněženky vyžaduje instalaci aplikace DZone do mobilního telefonu. Při prvním spuštění aplikace dojde k založení elektronického účtu, který je třeba následně nabít penězi. Z nich se pak pomocí jednoduchého menu v mobilním telefonu platí jízdné a parkovné. Po zaplacení obdrží klient elektronickou jízdenku či elektronický parkovací lístek s kódem, který slouží pro kontrolu platnosti.

 „Elektronický účet systému DZone je chráněn podobně jako platba platební kartou a má k němu přístup pouze jeho majitel a to prostřednictvím unikátního kódu TPIN, kterým potvrzuje všechny transakce,“ upozornil Martin Cechl, ředitel společnosti DIRECT pay, s.r.o., která městu službu dodává a systém plateb přes mobilní telefon provozuje. Aby klient mohl platby přes mobil provádět, musí mít aktivován datový tarif („internet v mobilu“), což si jednoduše ověří nebo zařídí u svého operátora.

Jízdné lze navíc zaplatit i prostřednictvím Premium SMS. V tomto případě stačí pouze zaslat SMS s klíčovým slovem na konkrétní telefonní číslo (poté klient do 2 minut obdrží SMS jízdenku), není třeba si stahovat aplikaci DZone a zakládat elektronický účet. SMS jízdenka je však dražší než datová. Základní SMS jízdenka s platností 30 minut stojí 22 Kč, datová pak 14 Kč, též s platností 30 minut.

„SMS jízdenky a datové jízdenky jsou doplňkové služby podobně jako koupě jízdenky u řidiče. Podle toho byl také stanoven tarif,“ upozornil Bohumil Matouš, ekonomický manažer Dopravního podniku města České Budějovice.

Koupit lze i jízdenky na 24 hodin. SMS jízdenky budou kvůli své vyšší ceně, ale zároveň velké jednoduchosti výhodné pravděpodobně především pro turisty.

Cena parkovného placeného mobilem je totožná s cenou u parkovacích automatů – 30 Kč za první hodinu a 60 Kč za každou další v zóně A (náměstí a historické centrum) a 10 Kč za hodinu v zóně B mimo historické jádro města.