Město v mobilu - začínáme!

Od 4. května mohou obyvatelé a návštěvníci Českých Budějovic platit jízdné v MHD a parkovné prostřednictvím mobilního telefonu. Umožňuje jim to elektronická peněženka DZone; jízdné lze navíc platit i zasláním SMS.

Veškeré informace o placení mobilem najdou zájemci na webových stránkách www.cb-mobil.cz, kde jsou umístěny podrobné návody, jak si elektronickou peněženku DZone aktivovat a jak ji ovládat, ceníky služeb, potřebné kontakty a také odpovědi na časté dotazy. V podstatě každý, kdo bude chtít službu používat, by měl nejprve navštívit tyto stránky,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Pro používání elektronické peněženky DZone je nutné mít aktivován datový tarif (internet v mobilu). Po její instalaci do telefonu je třeba už jen nabít nově vytvořený elektronický účet penězi a pak z něj může klient jednoduchými pokyny platit jízdné v MHD i parkovné.

České Budějovice jsou prvním městem v republice, které pro placení mobilem využívají těchto datových služeb, nikoli pouze Premium SMS,“ upozornila náměstkyně Popelová. Ale i SMS platby jsou v Českých Budějovicích možné – pouze však u jízdného v MHD.

SMS jízdenka je ovšem dražší než datová – základní s platností 30 minut stojí 22 Kč oproti 14 Kč, které zaplatíte v systému DZone. Výhodou SMS jízdenky je, že není nutné si do telefonu instalovat aplikaci DZone. Klasická papírová jízdenka stojí 12 Kč s platností 20 minut - elektronické jízdné je koncipováno jako doplňková služba, která by měla omezit kupování jízdenek u řidiče, jež zdržují provoz.

Cena parkovného placeného mobilem je totožná s cenou u automatu – 30 Kč za první a 60 Kč za každou dalšího hodinu na náměstí Přemysla Otakara II. a v přilehlých ulicích a 10 Kč za hodinu v okolí centra.

Službu DZone provozuje pro město společnost DIRECT Pay, s.r.o. Služba je atraktivní především pro lidi, kteří aktivně používají svůj mobilní telefon. Placení mobilem ale ocení všichni, kdo u sebe nenajdou drobné na koupi jízdenky či parkovacího lístku v automatu nebo budou chtít prodloužit na dálku dobu parkování.