Město získalo cenu Mosty 2014

 

O získání prestižní ceny dvanáctého ročníku soutěže Mosty 2014 se ucházelo více než 80 celostátních projektů ve třech kategoriích. České Budějovice byly nominovány s elektronickou verzí Atlasu přístupnosti objektů, kterému Národní rada osob se zdravotním postižením ČR udělila v kategorii instituce veřejné správy výroční cenu Mosty 2014.

„Město už před několika lety vydalo bezbariérovou mapu, poté speciální atlas, z něhož lze zjistit, kde všude je bezbariérový přístup do různých úřadů a institucí. Forma atlasu nám umožnila zařadit do něj mapové výstupy i popis jednotlivých veřejných budov z hlediska možností  přístupu a pohybu v nich, navíc tuto formu doporučovali i sami uživatelé jako daleko praktičtější při pohybu na vozíku, než je velká mapa. Atlas je veřejnosti k dispozici zdarma v turistickém informačním centru a také v oceněné trojjazyčné elektronické podobě na webových stránkách města,“ říká náměstek primátora Martin Maršík, který cenu převzal.

„Nutno ale připomenout, že zásluhy na tomto úspěchu nese nejenom minulé vedení radnice, v tomto případě konkrétně zejména bývalá náměstkyně primátora Ivana Popelová, ale i spousta dobrovolníků, kteří se na popisu více než 150 objektů z hlediska jejich přístupu pro tělesně postižené podíleli,“ konstatuje náměstek.

Cena Mosty je dílem akademické malířky Jitky Wernerové a představuje spojení lidských rukou vytvářejících most a naznačuje společnou cestu k zapojování lidí se zdravotním postižením do běžného života. „Most nikdy není jednosměrnou ulicí, naopak je místem propojení. A právě tuto symboliku naplňují projekty usnadňující každodenní život nejen zdravotně postiženým lidem, ale také seniorům, rodinám s malými dětmi, rodičům s kočárky i lidem po úrazech,“ dodává náměstek primátora Ivo Moravec.

Letos se ceny předávaly v Brně, příští rok se tak možná stane v Českých Budějovicích, což přislíbil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.