Městští a krajští radní jednali společně

Rada Jihočeského kraje a Rada města České Budějovice se v pondělí 20. dubna sešly k prvnímu společnému jednání. Na programu bylo řešení dopravy na území města České Budějovice, především pak problematika dálnice D3, IV. železničního koridoru, ale třeba i severního či jižního obchvatu města. Radní se také zabývali umístěním Gymnázia olympijských nadějí, jehož zřizovatelem je kraj, ale sídlí v městském objektu, který město potřebuje využít pro svou mateřskou školu.

„Jsem rád, že jsme si nalinkovali určité parametry další spolupráce a ty se budeme snažit oboustranně naplňovat. Deklarovali jsme snahu kraje investovat do Českých Budějovic významné prostředky z Regionálního operačního programu. Jedná se o zhruba 200 milionů korun,“ zdůraznil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Prostředky budou investovány do stavby části takzvané zanádražní komunikace v úseku mezi Pekárenskou a Rudolfovskou třídou. Primátor Juraj Thoma vidí stavbu zanádražní komunikace jako naprosto nezbytnou. "Do Českých Budějovic se blíží stavba IV. železničního koridoru, která si vyžádá uzavírky některých podjezdů v Českých Budějovicích a bez tohoto propojení by došlo k absolutnímu dopravnímu kolapsu ve městě," vysvětlil primátor. Pakliže budou splněny všechny okolnosti z hlediska vydaného stavebního povolení, mohly by práce v  úseku mezi ulicemi Pekárenská - Rudolfovská začít už na podzim letošního roku, nejpozději na začátku roku 2010.

Další záležitostí, kterou na svém prvním společném jednání radní Jihočeského kraje a města České Budějovice řešili, bylo stěhování Gymnázia olympijských nadějí. Střední škola je zřizovaná krajem, ale v současné době sídlí v městském objektu ZŠ Kubatova v bývalé mateřské škole. Nájemní smlouva střední škole skončí 31. července 2009. Město bude následně své prostory využívat pro mateřskou školu.

Gymnázium ale na ulici nezůstane. Opět najde útočiště v objektu města v bývalé základní škole v ulici Emy Destinnové. „Domluvili jsme se s městem na odpovídajícím nájemném a vybavení tříd pro gymnázium. Prostory budeme mít pronajaté sedm let,“ uvedl ke stěhování Gymnázia olympijských nadějí hejtman Zimola. Prostory školy jsou v současné době částečně vyklizené a částečně je využívá Jihočeská univerzita, která je ale v budoucnu nebude potřebovat.

Představitelé kraje i města považují společné jednání za přínosné, opakovat se bude pravidelně každých půl roku.