Na radnici se zítra budou příst nitky pro štěstí

Velkopáteční nitky (podrobněji viz níže) se zítra budou příst v prostorách českobudějovické radnice. V době od 9 do 14.30 hodin si každý může přijít vyrobit nitku, která svého držitele po celý rok ochrání od všeho zlého.

Připomínku velikonoční tradice připravily město České Budějovice a Jihočeské muzeum. K mobilní přádelně se zájemci dostanou vchodem číslo 3.


  
 

Velkopáteční nitky

Předení velkopátečních nitek je zvláště v krajích s rozvinutou plátenickou výrobou hojně rozšířený zvyk.

Na Škaredou středu končívaly zimní přástky. Než se uklidily kolovraty, přástevnice si upředly kousek „pašijové nitě“; někde to platilo jen pro nitě pašijových dní či pouze velkopáteční předené před východem slunce.

Kdo měl na šatu alespoň několik stehů ušitých těmito "čarovnými" nitěmi, byl uchráněn před uhranutím, nemocemi, strašidly i zlými duchy.

Košile ušitá z plátna pašijových nití nebo pouze se všitou nitkou chránila před bleskem. Ale punčochy být jimi spraveny nesmí, protože se po nich nesmí chodit.

Také dům, kde pod okapem jsou dány pašijové nitě, byl chráněn před hromem.

Pasáci si z nich pletli biče, aby k nim a k jejich stádu neměl hrom ani vlci přístup.

Režným nitím se připisuje ještě jiná kouzelná moc: jimi měří stříle, zahání bradavice, zavazuje se místo, většinou lýtko, kde „tahá" křeč, aby popustila.

Za válek vetkávaly ženy vojákům tyto nitky do košil - měla odehnat letící kulky. Proto byly jako ochrana oblíbené i u lapků, pytláků a pašeráků.

Nepsaný zvyk: nitku nevkládejte do peněženky. Vždyť „ochrana před zlem“ se netýká jen peněz!

Marcela Macková, Jihočeské muzeum