Nadcházející týden rozhodne o dalším osudu točny

Následující dny rozhodnou o budoucnosti otáčivého hlediště. Do Českého Krumlova přijedou experti z UNESCO. Ještě před jejich návštěvou projednají ve středu 20. srpna českobudějovičtí radní informativní materiál o stavu přípravy architektonické soutěže na novou točnu.

"Stále přitom vycházíme z jejího zachování přímo v zámecké zahradě. Protože ale nájemní smlouva s Národním památkovým ústavem končí v roce 2015, požádalo město o její prodloužení až do 31. prosince 2020. Nový projekt počítá s demontovatelným hledištěm i s tím, že divadlo opustí prostory letohrádku Bellarie a zázemí pro herce i hudebníky bude v zámecké jízdárně. Pro objekt skladu by měl být využit jižní pozemek za zdí zahrady. Jenomže tady předkládaná koncepce naráží na územní plán Českého Krumlova, proto se středečního jednání rady zúčastní i krumlovský starosta Dalibor Carda," říká náměstek primátora Miroslav Joch.

Jednání ministerských komisí k točně a se zástupci UNESCO se za město účastní primátor Juraj Thoma, který ještě předtím předloží radním podklad pro vypsání soutěže na novou točnu, společně s ředitelem Jihočeského divadla Jiřím Šestákem. 

"Naší snahou je najít na regionální, národní i mezinárodní úrovni takové řešení, které umožní zachovat významný kulturní fenomén otáčka a zároveň neohrozí status památky mimořádné univerzální hodnoty. Rádi bychom v konečném důsledku eliminovali kontroverze, které se táhnou už od zapsání městské památkové rezervace do seznamu Světového dědictví UNESCO. Dvě desítky let se otáčivé hlediště potýká s nejistotou a tento stav není důstojný vlastně pro nikoho, proto chceme mít konečně jasno a zachování divadelní scény v zahradě je pro nás prioritou," shodují se představitelé města.