Naše včely - webová kamera

Včela medonosná žije ve velkých společenstvech, které jsou tvořeny mnoha tisíci jedinců. V hnízdě žijí vždy tři kasty, jimiž jsou: královna, trubci a dělnice.

Životní cyklus včely medonosné začíná vždy, když královna naklade do každé buňky po jednom vajíčku. Z oplozených vajíček se pak vylíhnou dělnice a matky, z neoplozených trubci.

Úplně mladé včelky se starají o včelí miminka, kterým říkáme larvy, neustále je krmí aby z nich vyrostly silné a zdravé včelky. Trochu starší včelky jsou stavitelkami, ty se starají o voskové plástve. Starší zkušené včely se stávají létavkami, říkáme jim dělnice, ty přenášejí pyl z jednoho květu na druhý, abychom měli hodně dobrého ovoce a zlatavý med. Nesmíme zapomenout ani na včelí kluky - trubce, to jsou lenoši s hlubokým hlasem. Včelky je ale rády krmí medem, protože trubci umí vytvářet teplo, hlavně když jsou chladná rána. Před vetřelci a škodiči chrání úl nejstarší včely, které se stávají strážci a vojáky.

Délka života včely závisí na jejím pracovním vytížení, pokud pracuje hodně, dožívá se pouze 30 – 40 dnů. V době klidu a zimním období se včela dožívá i několika měsíců, královna 3 - 5 let.