Novela zasahuje do ústavního práva obcí na samosprávu

Novela upravující nakládání s rozpočtovými prostředky, požaduje po městech a obcích, aby si povinně zřídily účty u České národní banky, na které budou směřovat jejich příjmy z daní. S tímto krokem nesouhlasí Svaz měst a obcí ČR a jeho představitelé se chtějí obrátit na poslance, aby novelu nepodpořili.

Náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD)„Tento krok považuji za nehoráznost, ministerstvo financí už neví, jak by si zajistilo volné prostředky na látání rozpočtových děr. Tím však zásadním způsobem omezuje ústavní právo obcí na samosprávu,“ konstatuje náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).

Novela však neznamená jen zásah do samostatné působnosti obcí, ale může citelně zasáhnout i jejich příjmy. „Město České Budějovice si například přijde při hodně konzervativním přístupu nakládání s volnými finančními prostředky na částku okolo 3,5 miliónů korun, která samozřejmě není zanedbatelná zvláště v situaci, kdy nám ze státního rozpočtu přichází stále méně prostředků. Ty meziročně poklesly řádově opět procent. A to nemluvím o tom, že role komerční banky centrální bance nenáleží a situace, kdy bude poskytovat komerční služby, může v konečném důsledku zdražit úvěrování nejen městům a obcím, ale i dalším subjektům, neboť ze soukromého bankovního sektoru odčerpá podle Svazu měst a obcí ČR až 97 miliard korun,“ upozorňuje náměstek Joch.

Předsedkyně finančního výboru zastupitelstva Petra Šebestíková (TOP 09)Situaci naopak tak dramaticky nevidí předsedkyně finančního výboru zastupitelstva města Petra Šebestíková (TOP 09).„Pro účty u České národní banky sice nebude možné využívat službu trvalých příkazů jako u jiných komerčních bank, jelikož nebude znám přesný datum připsání peněz na účet, ale neznamená to, že obce nebudou mít k prostředkům přístup. Za poplatek si je možné zřídit elektronické bankovnictví a pak může zůstatek na účtech sledovat finanční odbor třeba i každý den a jakmile se nám peníze na účet připíší, můžeme je tedy s maximálně denním zpožděním přeposlat na náš spořicí či jiný účet,“ míní Petra Šebestíková.