Objevárium Bzzukot

Mraveniště vytvořil výtvatník Vladimír Větrovský, který se ve světě proslavil kartonovými stavbami, koncepci Světa včel připravilo Objevárium.

Přeměníte se v mravence a stanete se součástí mravenčí kolonie. Proběhnete se mravenčími tunely, vyšplháte na věž a přejdete po mostě k mravenčí královně.

Další dobrodružství zažijte u včel - pohrajte si v květinovém poli a můžete sbírat pyl, jako to dělají včely. Stanete se chůvou a postaráte se o včelí larvy. Poznáte, jak funguje včelí společenství.

Pozvánka


Interaktivní vzdělávací výstava Objevárium: Bzukot!pozve děti (3-12 let) i dospělé k prozkoumání světa společenského hmyzu prostřednictvím inspirativního, hravého vzdělávacího prostoru a doprovodných exponátů a aktivit. Základem výstavy bude vysoce úspěšný (>13.000 návštěvníků za 3 měsíce) projekt Mraveniště z kulturního centra Sladovna v Písku. Projekt Mraveniště bude námi v konzistentním duchu a estetice rozšířen o téma včel, za využití zkušeností z našeho populárního školního programu o hmyzu, ‘Vítejte v království!’. Výsledkem bude vysoce zábavné, fantazii podněcující, vzdělávající představení světa společenského hmyzu.

Ústředním prvkem 500 m2 výstavy bude monumentální labyrint prolézaček, chodeb a lezeckých struktur, doplněný videoprojekcemi inspirovanými mravenčím a včelím světem. Děti zde budou běhat, hrát si a lézt, ale i plnit úkoly: starat se o vajíčka, zakládat mravenčí kolonie, třídit larvy a starat se o ně podle jejich budoucí role ve včelí komunitě, či opylovat květy. Tento hlavní prvek bude doplněn dalšími, jejichž pomocí se návštěvníci dozvědí o fungování hmyzích kolonií (o různých rolích v rámci společenstva, způsobech jejich přiřazení, o komunikaci), o fyziologii a životních cyklech jednotlivců i společenstev, o důležitosti mravenců a včel pro ekosystémy, i o tom, jak můžeme pomáhat při jejich ochraně. Aktivity zahrnou pozorování živé mravenčí farmy a vzorků, a sledování videí. Výstavu dále doplní víkendové programy.

Víkendové programy

3.5. VČELA s výtvarným ateliérem Yvony Ježové

8.5. Skákací broučci s Kajjkou

10.5. Hmyzí architektura

17.5. Výroba svíček z včelího vosku*

24.5. Housenky (měkké textilní hračky)s Kajjkou

31.5. „Vítejte v království!!!“ – o životě hmyzích kolonií

7.6. Malování mravenců s Lenkou Bláhovou

14.6. Mravenci a včely v lesích s Lesy ČR:

21.6. Skleněné kytičky*

28.6. „Vítejte v království!!!“ – o životě hmyzích kolonií

*malý poplatek za materiály

ŠKOLY: pondělí - pátek 8:30, 10:30, 12:30, 14:30, rezervace pro školy je nutná zde

KDE: Lannova 14 (vedle H&M)
KDY: 1.5.-29.6.2014
PROVOZNÍ DOBA: Úterý - Neděle 10:00-18:00
VSTUPNÉ: Děti a dospělí, 80 Kč, Rodinné vstupné, 260 Kč
Školní skupiny (za žáka), 40 Kč (učitele jsou zdarma)